Home , Avrupa , Viyana’da “Faşizme Karşı Birleşik Mücadeleyi Yükseltme” Çağrısı

Viyana’da “Faşizme Karşı Birleşik Mücadeleyi Yükseltme” Çağrısı

VİYANA | 26.06.2020 | Viyana’da “Faşizme Karşı Birleşik Mücadeleyi Yükseltme” Çağrısı

Avusturya’nın başkenti Viyana’da 23 Haziran’da Avrupa Kadın Dayanışması’nın yaptığı eyleme Türk faşistlerinin saldırısı sonrası başlayan Viyana’daki ırkçı saldırılar dün devam etti. Her çarşamba sokağa çıkan Avrupa Kadın Dayanışması’nın bu haftaki eylemine saldıran faşistler, daha sonra derneklere saldırıya geçti.

Viyana Türkiyeli İşçiler Derneği’nin de bulunduğu işgal binasına saldıran 300 civarında faşist, daha sonra yan binada bulunan DİDF’e de saldırdı ve binaların camlarını, kapılarını kırdı. “Recep Tayyip Erdoğan” sloganı atan ve tekbirlerle derneğin sokağında toplanan AKP ve MHP’li faşistlere Avusturya polisi de uzun bir süre bir müdahalede bulunmadı.

Dün akşam (25.06) devam eden saldırılar sonrası bir araya gelen çeşitli devrimci kurumlar ve antifaşist gruplar, faşistlerin püskürtülmesinin ardından saldırılara karşı yürüyüş yaptı.

Faşist saldırılar sonrasında birçok yerde saldırıları kınayan eylemler yapılırken ATİK ve AvEG-KON bir açıklama yaparak saldırılara karşı dayanışma çağrısı yaptı. AvEG-Kon açıklamasında “AvEG-Kon olarak VTİD ve DİDF’e yönelik faşist saldırılara karşı omuz omuza olmaya devam edeceğiz. Bu türden saldırıların devrimcileri, antifaşistleri yıldıramayacağını ve cevapsız kalmayacağının bilinmesini istiyoruz.” denildi. Faşizme karşı birleşik mücadeleyi yükseltme çağrısı yapan kurumlar, devrimci demokrat ve antifaşist güçlerle beraber yarın Viyana’da ve Avrupa’nın çeşitli noktalarında eylemler düzenleyecek.

scroll to top