Home , Avrupa , Villingen Newroz`u, Efrin Saldırısını Protestolarla Karşıladı

Villingen Newroz`u, Efrin Saldırısını Protestolarla Karşıladı

Villingen’de gerçekleştirilen Newroz yürüyüşünde faşist TC Devleti ve yerli işbirlikçilerine karşı 61 gündür sergilenen görkemli Efrin direnişi öne çıktı.

Kürdistanlı demokratlar, ATİK, Yeni Kadın, ADHK, MLPD, Linke Aktion Villingen-Schwenningen kurumlarının katıldığı eylem için, saat 16,30’da kitle Villingen tren garı önünde toplanmaya başladı. TC faşizminin Afrin’e gerçekleştirdiği işgal ve talan politikalarını protesto eden coşku/öfke dolu sloganlar eşliğinde saat 17.00’de, kitle Villingen çarşı merkezine doğru yürüyüşe geçti.

Kortejin yürüyüş güzergâhında yol aldığı esnada, bir Türk faşistinin provokasyon yaratma girişimi, kitlenin sağ duyusu ile engellendi.

Yaklaşık 150 – 200 kişinin katıldığı kortej, çarşı merkezine ulaştığında kurumların yaptığı konuşmalarda TC’nin Afrin saldırısı, işgalci/ şövenist politikaları, başta AB ve ABD olmak üzere emperyalistlerin TC faşizmi ile işbirliği ve ikiyüzlü politikaları teşhir edildi.

MLPD’li dostların yaptığı konuşma ile başlayan miting; Afrin’den gelen bir yurtseverin konuşması ile devam etti.  Afrin’de yaşananları ve Afrin halkının direnişini anlatırken konuşması sık sık alkışlar ve zılgıtlarla kesilen Afrinli yurtseverden sonra bir yurtsever kadın arkadaşın Afrin’e ilişkin okuduğu kürtçe şiir katılımcılar tarafından beğeni ile dinlendi. ATİK temsilcisi arkadaş, “ATİK olarak Kürt halkının NEWROZ bayramını ve Afrin halkının görkemli direnişini coşkuyla selamlıyoruz” diyerek başladığı ve emperyalistlerin Afrin üzerinden Ortadoğu politikalarına değindiği konuşmasını, “Avrupa’da yaşayan işçiler, emekçiler ve göçmenler olarak, demirci Kawa’nın direnişi bugün Afrin’de tüm görkemi ile sürerken, bizler de Avrupa’nın en hücra köşesine kadar bu direnişin sesi olmayı sürdürerek TC faşizminin Efrin işgalini boşa çıkartmalıyız. Yaşasın Afrin direnişimiz, Yaşasın Devrimci Dayanışma! Newroz Piroz Be!” sözleriyle bitirdi. Kürtçe konuşmalar ve sloganlarla eylem sona erdi.