Home , Haberler , Van’da binler anadil için yürüdü

Van’da binler anadil için yürüdü

03f5d5dd_oWAN-15-09-2014-Van’da binlerce kişi anadilde eğitim için yürüdü. Kurdi-Der ve Eğitim-Sen tarafından Van Milli Eğitim Müdürlüğüne düzenlenen yürüyüşe polisin izin vermemesi üzerine halk oturma eylemi yaparak protesto etti.

 

2014-2015 Eğitim-Öğretim yılının açılışı vesilesiyle, Van Kurdi-Der ve Eğitim-Sen Şubesi  öncülüğünde Kürtçe anadilde eğitim  hakkı için yürüyüş düzenlendi. Milli Eğitim Müdürlüğü’ne doğru düzenlenen yürüyüşe HDP Van Milletvekili Özdal Üçer, DBP Van İl Başkanı Musa İtah, HDP Van İl Başkanı Harun Okay,  Barış Anneleri Meclisi Üyeleri, STÖ temsilcileri ve yaklaşık 2 bin kişi katıldı. Yürüyüşte ‘Bê zimanê dayîkê perwerdehî nabe’ yazılı pankart açıldı.

Açıklama nedeniyle Cumhuriyet Caddesi’ne barikat kuran polisler TOMA’larla çevrede ki sokakları da abluka altına alarak trafiğe kapattı. Kitlenin yürüyüşe geçmesi üzerine harekete geçen polisler kitlenin önünü kapatarak yürüyüşü engelledi. Bunun üzerine HDP Van Milletvekili Özdal Üçer ve DBP Van İl Başkanı Musa İtah, polislerin yaptığının kanunsuzluk olduğunu belirterek kitleyle birlikte oturma eylemine geçti.

Bu sırada polislerin anons aracıyla ‘Eylemci grubun dışında ki vatandaşlar caddeyi terk etsin, müdahalede bulunacağız’ tehdidinde bulunması üzerine HDP Van Milletvekili Özdal Üçer ve DBP Van İl Başkanı Musa İtah polis barikatına doğru yürüyerek anonsu yapan polislere ‘Sizler bu halkı anonsla tehdit edemezsiniz, derhal bundan vazgeçin’ uyarısında bulundu.

Üçer ve İtah daha sonra basına açıklamalarda bulundu. İlk olarak söz alan DBP Van İl Başkanı Musa İtah,  “Bu halk anadili için onbinlerce insanını toprağa verdi ama mücadelesinden vazgeçmedi. Şimdi sizden mi korkacak. Uzun süredir halkın tüm demokratik eylemlerine saldırıda bulunan Van Valisi ve Van Emniyet Müdürünü buradan bir kez daha uyarıyoruz. Bu provokatif tutumdan vazgeçin” dedi.

Üçer’in ardından söz alan HDP Van Milletvekili Özdal Üçer’de anadilde eğitim talebinin insani bir hak olduğunu ve bu taleplerinden asla vazgeçmeyeceklerini kaydetti.  Van Valisi ve Emniyet Müdürünün tutumunun hukuksuzluk olduğunu kaydeden Üçer,  kaldırımda yürümelerine bile izin vermeyen sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi. Üçer konuşmasında polislere seslenerek, “Sizi buraya gönderenler sizi halka saldırdıktan sonra mahkemelerde ‘Bizim bilgimiz yok bazı polisler kendi başına hareket ediyor’ diyerek sizi resmen kurban ediyorlar.  Bugün de aynısını yapıyorlar.  Bu barikatı açın ve halkın anadilde eğitim talebi için düzenlenen bu yürüyüşü engellemeyin” dedi.

Yapılan açıklamaların ardından kitle ‘Be zîman jiyan nabe’ sloganları atarak yürüyüşe geçti.  Cumhuriyet caddesinde yapılan yürüyüşün ardından kitle dağıldı.(ANF)