Home , Bildiriler , UPOTUDAK: ‚Abdullah Gürlek, Vedat Yeler Ve Bütün Politik Tutsaklara Özgürlük!‘

UPOTUDAK: ‚Abdullah Gürlek, Vedat Yeler Ve Bütün Politik Tutsaklara Özgürlük!‘

UPOTUDAK | Son yıllarda Avrupa demokrasisi masalı altında her türden ilerici ve devrimci düşünceye yönelik saldırıların arttığı bir gerçektir. Avrupalı emperyalistler, dünya halklarına yönelik saldırganlıklarını sürdürürken, kendi ülkelerinde de mültecilere, muhaliflere, devrimci ve komünistlere yönelik saldırılarını da artırmış, yeni polis yasalarıyla, faşist baskılarla içinde bulundukları kriz halini yönetmeye çalışmaktadırlar.

Demokrasi bayrağını kimseye bırakmayan Avrupa emperyalistlerinin uygulamaya koyduğu bu politikalar, ırkçı, faşist, kadın ve göçmen karşıtı parti ve grupların güçlenmesini sağlamıştır. Nitekim uygulamaya konulan bu politikalar sonucunda, son Avrupa Parlamentosu seçimlerinde ırkçı faşist partiler oylarını artırmış durumdadır. AB emperyalistlerinin bu politik yöneliminin nedeni, kendi iktidarlarına karşı olası halk hareketlerine karşı önlem alma, işçi sınıfını ve halkı bölüp parçalayarak, ırkçılığı, faşizmi ve göçmen karşıtlığını bir barikat olarak kullanma amacıdır.

Avrupa çapında yaşanan bu saldırılar Yunanistan devleti de dahildir. Özellikle son aylarda Türkiye’den Yunanistan’a geçen mültecilere yönelik işkence gündemdedir ve birçok kişinin şiddet uygulanarak geriye yollandığı bilinmektedir. Ve yine faşist baskılar nedeniyle Türkiye’yi terk etmek zorunda kalan politik insanlar Yunan polisi tarafından gözaltına alındıktan sonra kendi yasalarına da uymayarak yasa dışı bir şekilde sınır dışı edilmiş ve faşist TC devletine teslim edilmiştir. Yunanistan ve tüm Avrupa kamuoyu Türkiye’de faşist AKP ve Erdoğan iktidarının devrimcilere, yurtseverlere ve bir bütün muhaliflere yönelik tutumunu yakından bilmektedir. Nitekim Yunanistan tarafından TC devletine teslim edilen bu politik göçmenler tutuklanmış ve hapishanelere konulmuştur.

Buna karşın Yunanistan’da son yıllarda Türkiyeli ve Kürdistanlı devrimcilere yönelik saldırı ve baskılar da artmış durumdadır. Nitekim geçtiğimiz yıl Turgut Kaya TC devletine iade edilmek istenmiş, geliştirilen uluslararası dayanışmayla bu saldırı püskürtülmüştür. Yunan hapishanelerinde 9 Türkiyeli devrimci tutsak uzun süre hapsedilmiş ve yine dayanışma ve mücadele sonrasında kısa bir süre önce tahliye edilmişlerdir.

Yunanistan, devrimcilere yönelik tutuklama saldırısını sürdürmektedir. Londra Tohum Kültür Derneği eski başkanı ve ATİK faaliyetçisi Abdullah Gürlek ve Özgür Gelecek gazetesi çalışanı ve Yunanistan ATİK faaliyetçisi Vedat Yeler, 13 Şubat 2019 tarihinde gözaltına alındılar. 2 gün gözaltında tutulduktan sonra tutuklanıp Komotini Hapishanesi’ne konuldular. Gürlek ve Yeler halen tutsak durumdadırlar.

Her iki devrimcinin politik kimlikleri ve faaliyetleri açıktır. Buna rağmen tutuklanmaları kabul edilemezdir. Bütün ilerici devrimci kamuoyunu Abdullah Gürlek ve Vedat Yeler’le dayanışmaya çağırıyoruz.

Abdullah Gürlek ve Vedat Yeler Serbest Bırakılsın!

Bütün Politik Tutsaklara Özgürlük!

Yaşasın Devrimci Dayanışma!

Uluslararası Politik Tutsaklarla Dayanışma Komitesi

3 Haziran 2019

Bildiri indir

scroll to top