Home , Avrupa , Ulm, Boğaziçi Öğrencileriyle Dayanışmada

Ulm, Boğaziçi Öğrencileriyle Dayanışmada

Haber Merkezi|06.02.2021|Tüm Avrupa’da olduğu gibi, Almanya’nın Ulm şehrinde de bu akşam Boğaziçi Üniversitesi Öğrencileriyle dayanışma eylemi gerçekleştirildi.

Geçtiğimiz Ocak ayı başından beri devam eden Boğaziçi Üniversitesi öğrencileriyle dayanışma eylemleri tüm Avrupa’da sürüyor. Devrimci-demokrat ve yurtsever kurumların çağrısıyla Ulm şehir merkezinde Münsterplatz meydanında da bir miting gerçekleştirildi. Öğrencilere uygulanan şiddet ve gözaltılara tepki gösteren katılımcılar “Bu baskı rejimine boyun eğmeyecek, gençlerle dayanışmaya devam edeceğiz” mesajını verirken, kayyum-rektör atanmasını da protesto ettiklerini belirttiler.

Almanya-Türkçe olarak “Ulm, Boğaziçi Öğrencileriyle Dayanışmada” yazılı pankartın açıldığı gösteride, ağırlıklı Almanca olmak üzere konuşmalar yapıldı ve sloganlar atıldı. Almanca bildirilerin de dağıtıldığı etkinlikte, öğrencilerin direnişini ve polisin saldırısını gösteren çok sayıda fotoğraf sergilendi. Eylemde, Ulm’da doktorasını yapan Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi Nehir Mavioğlu’nun yaptığı konuşma da uzun süre alkışlandı. Mavioğlu “Okulumuz ile yapılan bu dayanışama karşısında çok duygulandım” dedi.

AGİF, YS, SKB, ADHF, HDP, ATİF, Yeni Kadın, YDG, Kürt Toplum Merkezi, DİDF, AGEB, Alevi Kültür Merkezi, AKM-Kadın, Halk Cephesi, MLPD, İnterBündnis, Umweltgewerkschaft, Die Linke taraftarlarının yanı sıra Avrupa Demokrat Gazetesi emekçileri ve çok sayıda devrimci-demokrat birey de katıldı.

İstanbul’da Boğaziçi Üniversitesine Prof. Dr. Melih Bulu’nun rektör olarak atanmasını protesto eden çok sayıda öğrencinin polis tarafından darp edilerek gözaltına alınması, önümüzdeki günlerde de Avrupa’da sert tepki görmeye devam edileceği çok sayıda kurum tarafından açıklandı.

“Yuh yuh soyanlara”nın ve diğer mücadele şarkılarının çalındığı ve hep birlikle söylendiği eylem, “Yaşasın Uluslararası Dayanışma, Her Yer Boğaziçi Her Yer Direniş, Faşizme Karşı Omuz Omuza” sloganlarıyla sona erdi.

Kaynak:https://www.avrupademokrat.com

 

scroll to top