Home , Haberler , Ukrayna’da savaş hazırlıkları sürüyor

Ukrayna’da savaş hazırlıkları sürüyor

HABER MERKEZİ|24.01.2022| Rusya’nın Ukrayna’nın doğu sınırına 100 bin asker konuşlandırmasıyla başlayan gerilim tırmanırken ABD’den dikkat çekici bir adım geldi. ABD, Ukrayna’daki büyükelçilik personelinin ailelerinden bölgede artan gerilim nedeniyle ülkeyi terk etmelerini istedi.

Dışişleri Bakanlığı zorunlu olmayan personelinin de ülkeden ayrılmasına izin verirken, Ukrayna’daki ABD vatandaşlarından da benzer bir seçeneği düşünmesini istedi.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre, yapılan açıklamada, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı önemli bir askerî harekât planladığına dair haberler olduğu belirtildi. Bölgede güvenlik koşullarının “öngörülemez ve kısa sürede kötüleşebilecek olduğu” da ifade edildi.

İngiltere Dışişleri Bakanlığı da, henüz büyükelçilik çalışanlarına yönelik doğrudan bir tehdit olmadığını belirtse de, ilk etapta büyükelçilik personelinin yaklaşık yarısını çekme kararı aldı.

Rusya yalanladı

Rusya, Ukrayna’yı işgal etmeyi planladığına yönelik iddiaları yalanladı. NATO da sınırdaki Rus hareketliliği nedeniyle Avrupa’da yeni bir çatışma riski nedeniyle uyarıda bulundu. ABD başta olmak üzere NATO ülkeleri, Rusya’nın askeri yığınak ve tatbikatları karşısında Ukrayna’nın da birlik üyesi yapılması ihtimalini daha yüksek sesle dile getirdikçe Rusya da buna itirazlarını artırıyor ve daha sert açıklamalar yapıyor.

Son aylarda yaşanan diplomasi trafiği ve liderlerin görüşmeleri de bugüne kadar sonuçsuz kaldı ve sınırdaki gerilim arttı.

İngiltere’den Uyarı

Başbakan Boris Johnson, Rusya’yı Ukrayna’yı işgal etmenin „felaket“ ve „acı verici, şiddetli ve kanlı bir iş“ olacağı konusunda uyardı.

Dışişleri Bakanlığı, bazı büyükelçilik personelini Ukrayna’dan çekerken konuşan Başbakan, durumun „oldukça kasvetli“ olduğunu ancak savaşın kaçınılmaz olmadığını söyledi.

İngiltere’nin Rusya’ya karşı „bir ekonomik yaptırım paketi oluşturmaya öncülük ettiğini“ söyledi.

Johnson, Ukrayna’ya savunma silahları tedarik edildiğini söyledi.

Kaynak: BBC