Home , Haberler , Tutsaklar ile dayanışma büyüyor; Tutsaklarla Dayanışma İnisiyatifi (TDİ) kuruldu

Tutsaklar ile dayanışma büyüyor; Tutsaklarla Dayanışma İnisiyatifi (TDİ) kuruldu

IMG 5538

İstanbul: Tutsaklarla Dayanışma İnisiyatifi (TDİ), İnsan Hakları Derneği(İHD) İstanbul Şubesi binasında kuruluşunu ilan etti. İnisiyatif içerisinde Tutuklu Aileleriyle Dayanışma Derneği, Partizan Şehit Tutsak Aileleri, Yeni Demokrasi Aileleri Birliği, Ölümsüzlerin ve Tutsakların Sesi Platformu, Yeni Demokrasi Aileleri Birliği/Demokratik Haklar Platformu, Meydan Gazetesi ve Alınteri yer alıyor.

“Hapishanelerdeki saldırılara karşı dışardaki ses olacağız”

Söz alan Mesut Çeki“Bizler 15 Temmuz darbe girişiminden sonra OHAL uygulamalarıyla adeta işkence merkezlerine dönüştürülen hapishanelerde aileleri, arkadaşları, dostları ve yoldaşları olan insanlarız. Hapishanelerde insanlık onuruna ve tutsakların politik kimliklerine yönelik saldırılara karşı; onların dışardaki sesi soluğu olmak için güçlerimizi birleştirdik ve bir araya geldik” diyerek inisiyatifin kuruluş amacını açıkladı. Çeki, OHAL ile birlikte tutsakların bedel ödeyerek kazanmış oldukları hakların tekrardan gasp edildiğini ifade etti ve “OHAL öncesinde aile görüşleri ve arkadaş görüşleri kısıtlı da olsa yapılabiliyorken, OHAL darbesiyle birlikte tutsakların tecridi daha da ağırlaştırılmıştır” dedi.

Çeki, OHAL sonrası hapishanelerdeki durumu aktardıktan sonra, “Devrimci tutsaklar en zor şartlar altında bile, 12 Eylül’ün karanlık günlerindeki zorbalığa, F Tiplerinin açıldığı dönemdeki faşist genelgelere, Diyarbakır, Ulucanlar ve 19 Aralık gibi onlarca katliama direnmeyi bilmiştir. Politik kimliklerinden ve insanlık onurundan vazgeçmemişlerdir. Dün olduğu gibi bugün de OHAL uygulamalarına, tecrit ve işkenceye direneceklerdir” dedi.

“Sesimizi yükselteceğiz”

Çeki konuşmasına, “Bizler de tutsakların aileleri, arkadaşları, dostları ve yoldaşları olarak dün olduğu gibi OHAL günlerinde de onların yanında olmayı sürdüreceğiz. Evlatlarımızın, eşlerimizin, kardeşlerimizin en doğal ve meşru haklarını kazanabilmeleri için onlarla birlikte mücadele edeceğiz. Tecrit koşullarında yaşamak zorunda bırakılan devrimci tutsakların, hapishanelerde zulme uğrayan insanların sokaklardaki sesi olmaya devam edeceğiz. Onlara yapılan saldırıları kendimize yapılmış sayacağız. İmralı’dan F Tipi Hapishanelere kadar tecrittin ortadan kaldırılması ve politik tutsakların özgür olabilmesi için hapishane ziyaretlerinden meydanlara, adliye koridorlarından hapishane önlerine sesimizi yükselteceğiz” şeklinde devam etti.

Çeki, kuruluşunu ilan ettikleri Tutsaklarla Dayanışma İnisiyatifi(TDİ) ile tüm kurumlar ve bireylerin dayanışma içerinde olması çağrısında bulunarak konuşmasına son verdi. PŞTA adına konuşan Selvi Gülmez ise, “12 Eylül’ün adı vardı. Adam istediğini yapıyor. Şimdi her şey karanlık. Basın lütfen bunları duyursun. Böyle bir zulüm olamaz” diyerek herkesin TDİ’ye destek vermesi gerektiğini ifade etti.

scroll to top