Home , Avrupa , Turgut Kaya İçin Kurumlardan Ortak Tavır

Turgut Kaya İçin Kurumlardan Ortak Tavır

HABER MERKEZİ |02.06.2018| Avrupa Türkiyeli İşçiler Konfederasyonu (ATİK) , Yeni Kadın , YDG , ENİLKOM devrimci tutsak Turgut Kaya’nın özgürlüğüne kavuşması için başlatılan imza kampanyasına birçok kurum katılarak ortak tavır geliştirdi.Turgut Kaya’nın iadesine karşı kurumlardan ortak tavır ATİK tarafından başlatılan Turgut Kaya ile dayanışma çağrısına kurumlar destek olmaya devam ediyor. 30 Mayıs ‚ta Turgut Kaya’nın iadesine karar veren Yunanistan mahkemesinin bu kararını protesto etmek için ATİK, UPOTUDAK, KCDK-E, ADHK, AvEG-Kon, FEDA, Bir-Kar, AGİF, Yeni Dünya Çağrı, ATİF, HTİF, YDG, Yeni Kadın, ENİLKOM tarafından ortak tavır belirlendi.

Kamuoyuna sunulan tam metin şu şekilde ;

Turgut Kaya’nın Türkiye’ye İadesine Hayır

Kısa süre önce, Nisan 2018 başında Türkiye’den Yunanistan’a geçerken göz altına alınan, devrimci aktivist ve gazeteci Turgut kaya, 30 Mayıs’ta Atina yüksek mahkemesinde görülen davasında Türkiye’ye iade kararı verildi. Hakkında kırmızı dosya ile İnterpol’de araması olan ve başına ödül koyulan Turgut Kaya insan haklarına aykırı bir şekilde, AKP rejiminin işkence hanelerine iade edilmek isteniyor. İadesine ilişkin son kararı Atina’daki Adalet bakanlığı tarafından önümüzdeki günlerde onaylanması bekleniyor.

Turgut Kaya Türkiye’de gazetecilik yaptığı dönem tutuklanmış ve defalarca ağır işkencelerden geçmiştir. Bundan olayı onun iadesi durumunda hayati tehlike arz edecek uygulamalarla karşı karşıya kalacaktır. Erdoğan rejiminin solculara, politik muhalif kesime ve Kürtlere karşı saldırgan tutumunun dünya çapında bilinen bir dönemde, Yunanistan adaleti ve Atina hükümeti Turgut Kaya’yı iade etmesi durumunda büyük bir sorumluluk altına girmiş olacaktır.

Turgut Kaya’nın haksız bir şekilde iade girişimine karşı enternasyonal alanda acil ve hızlı protesto eylemleri başlatılmalıdır. İadenin gerçekleşmesi durumunda, politik sonuçları göçmenler ve aktivistler açısından akut bir tehlike doğuracaktır.

Bundan dolayı dünya çapında tüm örgütleri ve bireyleri birlikte Turgut Kaya ile güçlü dayanışma geliştirerek, iadesini  durdurmaya çağırıyoruz.

Turgut Kaya’ya ve tüm politik tutsaklara özgürlük!“

Ortak tavrı geliştiren imzacı kurumlar arasında ATİK, UPOTUDAK, KCDK-E, ADHK, AvEG-Kon, FEDA, Bir-Kar, AGİF, Yeni Dünya Çağrı, ATİF, HTİF, YDG, Yeni Kadın, ENİLKOM bulunuyor.