Home , Haberler , Tohum Kültür Merkezi’nde “Dersim’i savunuyoruz” Söyleşisi

Tohum Kültür Merkezi’nde “Dersim’i savunuyoruz” Söyleşisi

 ULM|04.10.2021| (TKM) Ulm’da “Bitmeyen zulüm, dinmeyen acı Dersim’i savunuyoruz” başlığıyla söyleşi düzenlendi. Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Milletvekili Nursel Aydoğan, Dersim İnşa Kongresi Eş Başkanı Hülya Yer ve TKM adına Hasan Çelik’in konuşmacı olarak katıldığı panelin moderatörlüğünü TKM üyesi ve HDP aktivisti Ayşegül Şenol yaptı. Yoğun ilgi gören ve 4 saat süren panele AKM, AGİF, ATİF, KON-MED gibi kurumlardan da katılım oldu.

Moderatör Ayşegül Şenol “Dersim’in dünü, bugünü, geleceğini konuşacağız” diyerek panel hakkında kısa bir açıklamada bulundu. “Başta Dersim’de olmak üzere, tüm dünyada barış, demokrasi, özgürlük, devrim ve sosyalizm mücadelesinde yitirdiklerimiz için” diyerek kitleyi saygı duruşuna davet etti.

Çelik: diz çökmeyen direniş

Söyleşide ilk sözü alan Hasan Çelik “38 uzak değil yakın bir tarihtir. Dedelerimizden, ninelerimizden sürekli bu katliamı, vahşeti ve zulmü sürekli dinledik.” dedi. Çelik, “Devlete göre, çıbanın başının kesilmesi gerekiyordu. Çok sayıda devrimci militan ve kadronun çıktığı Dersim, her zaman toplumsal sorunlara duyarlı yaklaşmıştır” dedi. Çelik, Dersim’de Aleviliğin de önemli etken olduğunu belirtti.

“Tarihten günümüze Dersim’de yaşanan soykırım, katliam, asimilasyon ve her türlü baskı en ağır biçimde sürüyor. Tüm bunlara doğa katliamları ve orman yangınları ayrıca ekleniyor” diyen Ayşegül Şenol “Elbette Dersim’e yönelik bu baskı ve asimilasyon politikaları bölgede gelişen faşizan politikalardan bağımsız değil. Dersim’e yönelik politikalar Osmanlı’dan günümüze sürekli artış göstermiştir. Çünkü Dersim’in diz çökmeyen direniş iradesi, Alevi ve Kürt kimliği, burada başat rol oynamaktadır” dedi.

Yer: 90’larda 3. Dersim Katliamı yaşandı

Avrupa Dersim İnşa Kongresi Eşbaşkanı Hülya Yer, sözlerine etkinlik için dernek yönetimine teşekkür ederek ve geçtiğimiz Şubat ayında hayatını kaybeden TKM ve ATİF üyesi Dursun Çaktı’yı anarak başladı. Yer, dünden bugüne gelişmeleri aktarırken, “Dersim’i savunuyoruz” mottosuyla Avrupa’da çeşitli etkinlikler düzenleyeceklerini belirtti ve ilk etkinliği de panel olarak Ulm’da gerçekleştirdiklerini söyledi. Katliamın 84. yılı nedeniyle 84 yerde çeşitli etkinlikler düzenleyeceklerini belirten Yer “Dersim’e hepimizin borcu var” diyerek, daha fazla sahiplenmeye çağırdı.

Eşbaşkan Hülya Yer 37-38 yıllarındaki katliama resmi rakkamlara göre 10 bin dense de, aslında 73 binden fazla insanın en vahşi şekilde katledildiğini söyledi. 90’lı yıllarda Üçüncü Dersim Katliamı’nın gerçekleştirildiği belirten eşbaşkan, “Tüm bunların başında Kemalizm geliyor ve bunların yanında duran maalesef çok sayıda sevdalı Dersimli de var. Halbuki, Seyid Rıza Kemalizm karşında diz çökmezken, oğulları da kızları da idama rağmen diz çökmedi” dedi.

Aydoğan: Asıl hedef Kürt ve Alevi kimliğidir

“Sorun bu cumhuriyet tarafından da 100 yıldır çözülmüyor ve aslında 1500’lü yıllardan beri baskı, zulüm ve katliamlara maruz kalıyor Dersim” diyen Aydoğan, katliamların günümüzde de sürdüğünü belirtti. Aydoğan, “Bugünkü akıl da aynı devlet aklıdır. Bugün de bu akıl AKP-MHP’de kendini gösteriyor.”

“Asıl sorun onlara göre Kürt ve Alevi kimliğidir” diyen eski HDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan “Alevi ve Kürtlere karşı baskı ve katliamlar, Dersim dışında da sürdü. Maraş, Sivas bunlardan sadece iki örnek. İzmir, Konya, Isparta’daki saldırılar da bu saldırıların en son örnekleridir” diyerek AKP-MHPnin kaos ortamı yaratmak istediğini ve bunu özellikle Kürt ve Aleviler üzerinden yapılmak istendiğini söyledi.

Söyleşi, soru-cevap bölümüyle son buldu.

scroll to top