Anasayfa , Avrupa , Strasbourg’da Aralık Katliamları Paneli

Strasbourg’da Aralık Katliamları Paneli

strazpanel1STRASBOURG | 27 – 12 – 2013 |Faşist T.C. devleti tarafından, aralık aylarında gerçekleştirilen katliamları unutturmamak ve katliamlarda katledilen insanları anmak için, 25 Aralık tarihinde Strazburg’da bir panel düzenlendi.

ATİK, ADHK, MKM ve DİDF’in örgütlediği panel saat 14’te; başta 19 Aralık cezaevleri, Maraş ve Roboski’de katledilenler olmak üzere tüm devrim şehitleri için bir dakikalık saygı duruşuyla başladı. Ardından 19 Aralık cezaevleri katliamı, Maraş katliamı ve Roboski katliamından görüntüler içeren sinevizyonun gösterimi sunuldu.

Sinevizyon sunumunun ardından panelistlere söz verildi. İlk olarak söz alan ATİK temsilcisi 19 Aralık cezaevleri katliamı sürecini anlatan bir konuşma gerçekleştirdi. Katliam sırasında kendisinin de Ümraniye Cezaevi’nde olduğunu belirten temsilci; faşizmin saldırılarına karşı tutsakların nasıl karşı koyduklarını, direniş iradesinin tüm devrimci tutsaklarda varolduğunu anlattı. ATİK temsilcisi konuşmasını “katledebilirler, öldürebilirler fakat bilmeleri gerekir ki her türlü katliama karşı devrimciler teslim olmadan direnişlerini sürdüreceklerdir!“sözleriyle tamamladı.

Ardından söz alan DİDF temsilcisi, cumhuriyet dönemi katliamlarını özetleyerek “bu tarih kanlı ve karanlık tarihtir” sözleriyle konuşmasına başladı. Güncel duruma vurgu yapan temsilci, AKP’nin iki yüzlü politikalarına karşı önümüzdeki seçimlerde HDP’nin bir umut olduğunu vurguladı.

ADHK temsilcisi ise tüm bu saldırı ve katliamlara karşı, öfkemizi bilice ve örgütlülüğe dönüştürmek zorunda olduğumuzu vurguladı. Şu an cezaevlerinde bulunan hasta tutsaklara vurgu yapan temsilci, hasta tutsaklarla dayanışmanın önemli olduğunu ve herkesin Türkiye cezaevlerinde bulunan hasta tutsaklarla dayanışma içerisine girip, maddi-manevi destek sunmaları gerektiğini vurguladı.

MKM temsilcisi, Maraş katliamını anlatırken “Neden Maraş?” sorusuyla birlikte Maraş’ın tarihi noktasından bilgiler verdi. Temsilci, Maraş’ın tek olmadığını ve Gazi, Çorum, Sivas, Dersim katliamlarına da vurgu yaptı.

Son olarak söz alan gazeteci Ali Ongan, Maraş ve Roboski katliamları üzerine bir konuşma gerçekleştirdi. Ongan “Roboski’de katliamın amacı, Kürt halkına gözdağı vermek. Biz yanyana durmak zorundayız. Bu saldırılara karşı ciddi bir duruş ve ortak mücadele tavrı geliştirmeliyiz” dedi.

Konuşmacıların ardından kitlenin düşünce ve soru-cevaplarıyla panel sonlandırıldı.