Home , Avrupa , “ SADECE DiKTATÖR“ tiyatro oyunu Nürnberg`de beğeni topladı

“ SADECE DiKTATÖR“ tiyatro oyunu Nürnberg`de beğeni topladı

14368634_216175418800347_6724594623459248933_nNÜRNBERG : Dün ( 23 Eylül 2016 ) Nürnberg kenti  Villa Leon salonunda, ATiF `e bağlı Dialog der Kulturen Derneğinin organizesi ve Nürnberg Kültür Dairesi   ( KUF) un desteğiyle düzenlenen, Barış ATAY`ın oynadığı „ SADECE DiKTATÖR“ adlı tiyatro oyununun sunumu gerçekleşti. Türkiyede tek adamlığa giden sürece göndermeler yapan, eleştiren, düşündüren bir oyun olan “ SADECE DiKTATÖR“ izleyenler tarafından beğeni topladı.
Tiyatro oyunu sonrası dernekte güncel siyasi gelişmelere ve  sanata dair, Barış ATAY  ile  kitlesel   sohbet  yapıldı.

ATiK in 30. ve ATiF in 40. Mücadele yılına vurguların da yapıldığı Tiyatro etkinliğinde, Dialog der Kulturen Derneği Kadın Başkanının açılış konuşmasında şunlar belirtildi.

Nürnberg’de yaklaşık dört yıldır faaliyet yürüten derneğimiz. Buradaki kültürel ve siyasal yozlaşmaya karşı kendi çapında bir mevzi olmaya çalışıyor. Bu amaçla Pazar günleri Erbani,Folklor ve bağlama kurslarımız var. Arasıra da şiir geceleri yapıyoruz. Ya da zaman zaman bugün olduğu gibi Türkiye’den sanatçı dostlarımızı konuk ediyoruz.

Sanat bizim için bize dayatılan bencilleşmeye, yozlaşmaya, sorgulamamaya, aynılaşmaya karşı bir baş kaldırıdır.

Sanat görmeyi, algılamayı, kavramayı düşünmeyi, eleştirel bakmayı,nasıl yapmamız gerektiğini kendi büyülü yorumuyla bize sunar..gösterir.

Sanatta tarafsız kalmak, egemenden taraftan diktatörden yana olmak demektir.Hiçbirşey değişmesin aynen böyle sürsün demektir.

Sanat, sanatçının bilinçli eylemiyse üretimine mutlak kendi kişiliğini, kendi aldığı tavrı getirecektir. Bugün burada Barış ve arkadaşlarının yaptığı gibi. Tabi bu tavrın bir bedeli var..Bunun en güzel örneklerini şu anda Türkiye’de görmekteyiz. Bir çok tiyatro kapatıldı.Tiyatrocular işten atıldı. Kurumların başına sanattan hiç anlamayan diktatör yanlısı insanlar getirildi. Sansür zaten vardı şimdi birde ekonomik saldırı başlatıldı.

Sadece sanatçılar mı? Gazeteciler Akademisyenler…Önceden sadece Türkiyeli devrimcilere ve Kürt Özgürlük hareketine yönelik saldırılar toplumun bütün ilerici kesimlerine yayıldı.FETÖ’ nün ve CIA’ nin toplum mühendislerinin titiz çalışmaları; ışık evleri, imam hatipler, İslami kalvinist anadolu kaplanları aracılığı ile Türkiye’de ‘Türki’ Cumhuriyetler’de ve Afrika’da yeni bir toplumsal doku ortaya çıkardı. Bu gerici konformist, paracı,bencil, kendinden başka herkesten nefret eden bu kitle üzerinden RETÖ diktatörlüğünü ilan ediyor.

Ama unuttukları birşey var.Bu topraklardan Ortadoğuya kadar uzanan Pir Sultan Abdallardan, Seyit Rızalardan, Mahir,Mazlum ve Kemal Pir’lerden Deniz ve İbrahim Kaypakkaya’lardan günümüze uzanan bir direniş geleneği. Bunu unutuyorlar….

14470622_216175532133669_1161200824268869596_n

Değerli dostlar;

Konfederasyonumuz ATiK `in   bu sene 30.  Federasyonumuz ATiF`in 40. Mücadele yılı.

ATiK, kurulduğu günden bu yana Türkiyeli  göçmen işçilerin, emekçilerin  kadınların, gençlerin ekonomik demokratik haklarını savunan bir konfederasyon olmuştur.

Yaşadığımız ülkelerde işçilere, öğrencilere, kadınlara, LGBTİ bireylere yönelik saldırılarda en önde mücadele vermiş; yine geldiğimiz topraklarda yaşanan gelişmelere duyarsız kalmamış ve Türkiye’de gelişen toplumsal mücadelenin Avrupa’daki yankısı ve sesi  olmuştur.

Nürnberg`de derneğimiz Dialog der Kulturen olarak 4. mücadele yılımızda sizlerle bu etkinliği gerçekleştirmenin gururunu yaşarken, Eylül ayı olması hasebiyle 32. Yıl önce aramızdan ayrılan devrimci sanatçı YILMAZ GÜNEY ´ide anarak ve devrimci sanatçıları mücadelemizde yaşatacağımızı yineleyerek ve sanatın mücadelemizin bir parçası olduğunu bilerek, sizleri bir kez daha selamlıyor İyi seyirler diliyoruz. Teşekkürler..“

„Cumartesi Anne ve babalarının 600. Haftası sebebiyle gözaltında kaybedilenleri anıyoruz. 600 haftadır sürdürülen soluksuz mücadeleye dayanışmamızı yolluyoruz.“

„Münih`te tutsak bulunan 10 devrimci arkadaşımızın özgürlükleri için mücadele edeceğimizi belirtiyor ve buradan onları selamlıyoruz. Dün Mahkmeden Sinan ve Banu yoldaşlarımız sizlere selamlar yolladılar  denildiğinde, kitle alkışlarla selama karşılık verdi.

scroll to top