Home , Haberler , Rusya: Türkiye’nin IŞİD’le petrol ticareti Erdoğan ve ailesi doğrudan bağlantılı

Rusya: Türkiye’nin IŞİD’le petrol ticareti Erdoğan ve ailesi doğrudan bağlantılı

Rusya, Suriye’den Türkiye’ye IŞİD petrolünü taşıyan TIR’lara ait olduğunu öne sürdüğü uydu görüntüleri yayınladı.Savunma bakanlığının brifinginde, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve oğlu başta olmak üzere ailesi IŞİD’le petrol ticaretiyle doğrudan bağlantılı olmakla, ‘Suriye’nin zenginliğini çalmak’la suçlandı.

Savunma Bakanı Yardımcısı Anatoli Antonov, Türkiye’yi IŞİD’e doğrudan destek vermekle de suçladı ve bu iddiaya dair belgeleri de önümüzdeki hafta paylaşacaklarını duyurdu.

Ağır ifadeler: İşgal, yağma, imha

Rusya'ya göre Türkiye'ye IŞİD petrolü taşıyan tankerler sınırda...

Rus yetkili, “Türk liderliği uç noktasında bir sinizm gösterdi. Bakın ne yapıyorlar: Bir başka ülkenin topraklarını işgal ettiler ve yüzsüzce yağmalıyorlar. Ve eğer evsahibi önlerine çıkarsa da imha etmeleri gerekiyor”ifadelerini kullandı.

Erdoğan’ı ‘uluslararası terörizmi doğrudan finanse etmek’le suçlayan Savunma Bakan Yardımcısı, bu konuda yeni deliller ortaya koymaya devam edeceklerini de söyledi.

 

 

‘Gerçek olmadığını düşünüyorlarsa bölgeyi gazetecilere açsınlar’

rusya tankerSputnik ìn açıklamasına göre, amaçlarının Erdoğan’ın istifası olmadığını, bunun Türkiye halkına bağlı olduğunu dile getiren Antonov şunları söyledi: “Batı’da hiç kimsenin kendine neden Erdoğan’ın oğlunun Türkiye’nin en büyük enerji şirketlerinden birinin başında bulunduğunu, damadının da Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı bakanı olduğunu sormaması ilginç” dedi.

“Böyle işlerde kimseye güvenmek olmaz, sadece kendine en yakın kişilerle yapılır” diyen Rus yetkili, Erdoğan’ı doğrudan hedef aldı.

Antonov, şöyle devam etti: “Ama Rus gazeteciler Türkiye’nin suçları hakkında gerçeği söyleyecek kadar cesur.

Eminim ki şimdi sunduğumuz bu verilerin gerçek olmadığı yönünde tartışmalar yaşanacak. Eğer bu kanıtların gerçek olmadığını düşünüyorlarsa, bizim bugün gösterdiğimiz yasadışı petrol ticaretinin gerçekleştiği bölgeleri gazetecilere açsınlar.”

‘IŞİD petrolünün ana tüketicisi Türkiye, üç rota var’

Rusya'ya göre IŞİD-Türkiye petrol sevkiyat güzergahları...

Rusya’nın iddiasına göre IŞİD militanlarının kontrolündeki petrol kaçak olarak Türkiye’ye üç yoldan sokuluyor. Bunlardan ikisi Suriye’den, biri Irak’tan geliyor.“IŞİD petrolünün ana tüketicisi Türkiye”diyen Antonov, “Kasım ayında Türkiye sınırı yakınlarında 16 bin 260 adet petrol tankeri görüldü.

Tanker sürücülerinden bazıları yüzlerini hırsız gibi maskelerle kapatıyordu. Uzaydan çekilen görüntüler, tankerlerin sınırı geçtikten sonra Türkiye’de ilerlemeye devam ettiğini gösterdi”ifadelerini kullandı.Antonova, “Bölgede komşu ülkelerden petrol çalan Türk elitleri ve çetelerden oluşan ortak bir ekip çalışıyor. Binlerce tankerden endüstriyel nitelikte çok büyük boyutta petrol, boru hatlarıyla Türkiye’ye ulaştırılıyor”diye konuştu.

‘Son bir haftada 2 bin militan’

rusya tanker8

Sadece son bir haftada Türkiye topraklarından IŞİD ve El Nusra saflarına 2 bin militan, 120 tonun üzerinde askeri mühimmat ve yaklaşık 250 adet motorlu akışı olduğu iddiasında da bulunan Antonov, “Güvenilir istihbarat raporlarımıza göre, Türkiye uzun zamandır ve düzenli biçimde bu tür faaliyetler yürütüyor”dedi.

‘Erdoğan’ın yalanını yakalayan gazetecileri hapse attılar’

Defence ministry officials sit under screens with satellite images on display during a briefing in Moscow, Russia, December 2, 2015. Russia's defence ministry said on Wednesday it had proof that Turkish President Tayyip Erdogan and his family were benefiting from the illegal smuggling of oil from Islamic State-held territory in Syria and Iraq. REUTERS/Sergei Karpukhin

Rus yetkili  sözlerine şunları da ekledi: “Erdoğan’ın verdiği sözlerin değerini biliyoruz. Türkiye’nin insani yardım görünümünde militanlara silah gönderdiğini ortaya çıkaran Türk gazeteciler Erdoğan’ı yalan söylerken yakaladı. Bunun için de gazetecileri hapse attılar. Erdoğan ve diğer yöneticiler de ne istifa eder ne de yüzlerini çalıntı petrolle sıvasanız bile bunu yaptıklarını kabul eder.”(Diken)
scroll to top