Anasayfa , Avrupa , RSU: “İade kararı derhal geri çekilmeli”

RSU: “İade kararı derhal geri çekilmeli”

Yunanistan Yüksek Mahkemesinin 912/2018 sayılı Kararnamesi ile 30 Mayıs`ta Türkiye`ye iade kararı verilmesine karşı 16 Haziran tarihinde RSA (Ege`de Mültecileri Destekleme Organizasyonu) bir açıklama yayınladı.

RSA: “ Turgut Kaya derhal serbest bırakılmalı”

Açıklamada “Yunan mahkemelerinin Turgut Kaya için verdiği iade kararı, Yüksek Mahkeme de dahil olmak üzere benzer iade davaları hakkındaki kendi hukukuna dahi aykırı bir karardır” ifadeleri yer alıyor. “İade kararında, Yüksek Mahkemenin, davanın ayrıntılı bir gözden geçirilmesi ile ilerlememiş ve söz konusu hakların önemini göz önünde bulundurmakla yükümlü olmasına rağmen, Turgut Kaya’nın sunduğu yaşam güvencesi, adil yargılama ve işkence gibi tüm önemli argümanları incelemeye almamıştır” denildi.

Türkiye`li devrimci Turgut Kaya`nın siyasi baskı, şiddet ve işkence ülkesi Türkiye’ye iade edilmesinin mümkün olmadığının belirtildiği açıklama “1990 yılından bu yana devrimci kimliğinden kaynaklı sürekli baskı görmesi belgelenmiş olmasına rağmen yüksek mahkeme bunları görmezden gelerek Yunan mevzuatı ve içtihatlarına aykırı bir karar verdi” diyerek devam ediyor.

“Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin bariz bir ihlalini oluşturacaktır”

Turgut Kaya`nın, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin ihlal edilmesine ilişkin olarak Avrupa Mahkemesi tarafından en fazla mahkûm edilen ülke olan Türkiye`ye iade edilmesinin mümkün olmadığının belirtildiği açıklama “Turgut Kaya derhal serbest bırakılmalı” cümleleri ile son buluyor.