Home , Dünya , Rojava’da Enternasyonalist Özgürlük Taburu DAİŞ çetelerini püskürttü

Rojava’da Enternasyonalist Özgürlük Taburu DAİŞ çetelerini püskürttü

rojava_yeniSerekaniye: Rojava’da Enternasyonalist Özgürlük Taburu tarafından yapılan açıklamaya göre;

Aralarında BÖG, MLKP, TKP/ML TİKKO ve çeşitli ulus ve milliyetlerden devrimci ve anarşistlerin de bulunduğu Enternasyonalist Özgürlük Taburu’nun Rakka sınır hattında tuttuğu 2 ayrı noktadan birine 10 Aralık’ta çetelerin saldırı girişimi oldu.

Sabaha karşı yağmur ve sisin yoğun olduğu tepeye yaklaşık 400 metreye kadar sızan çetelerin BXC ve kleşlerle taciz atışlarına Enternasyonalist savaşçıların anında karşılık vermesi sonucu çeteler kaçtı. Ardından tepeye 23,5’luk doçka ve havanlarla saldırı düzenleyen DAİŞ çetelerine Enternasyonalist Özgürlük Taburu ve YPG güçleri yine karşılık vererek saldırıyı geri püskürttü.

14 Aralık’ta sabaha karşı yine çeteler sızma girişiminde bulundu, bu girişim de YPG’nin döşediği mayının patlamasıyla sonuçsuz kaldı. Mayının patlamasıyla bir çete yaralandı. Enternasyonalist Özgürlük Taburu’nun tuttuğu tepeye yine ağır silahlarla saldırı düzenleyen çetelere yine ağır silahlarla karşılık verilerek saldırı püskürtüldü.

rojava yeni 2

15 Aralık’ta Silük ve Rakka cephesi arasında bulunan yola çetelerin döşediği uzaktan kumandalı mayın son anda fark edildi. Alçıdan yapılan ve taş görüntüsü verilen mayın, çeteler patlatamadan fark edilerek etkisiz hale getirildi.

Enternasyonalist Özgürlük Taburu, Rakka sınır hattında iki ayrı noktanın savunmasını almaya devam ediyor. Taburun bir takımının tuttuğu sınır hattındaki tepeye hemen her akşam çetelerin sızma girişimleri, Enternasyonalist savaşçılar tarafından boşa çıkartılıyor.

scroll to top