Home , Dünya , Rojava’da devrim ve komünizm şehitleri anması

Rojava’da devrim ve komünizm şehitleri anması

Ocak ayının son haftası vesilesiyle TKP-ML TİKKO Rojava Komutanlığı tarafından „Parti ve Devrim Şehitleri“ için bir anma düzenlendi. Anmaya Nubar Ozanyan Taburu ve Haseke Ermeni Sosyal Meclisi de destek verdi.

Ocak ayının son haftası vesilesiyle TKP-ML TİKKO Rojava Komutanlığı tarafından “Parti ve Devrim Şehitleri” için bir anma düzenlendi. Anmaya Nubar Ozanyan Taburu ve Haseke Ermeni Sosyal Meclisi de destek verdi. tkpml.com adresinde yer alan habere göre Şehit Xebat Derik Şehitliği’nde gerçekleşen anma, askeri tören ve saygı duruşuyla başladı. Ardından TKP-ML Ortadoğu Parti Komitesi’nin Kürtçe açıklaması, Şehit Nubar Ozanyan Taburu ve Haseke Ermeni Sosyal Meclisi’nin Arapça açıklamaları okundu.

TKP-ML Ortadoğu Komitesi yaptığı açıklamada “Nubar Ozanyan nasıl Filistin’de, Karabağ’da ve Rojava’da faşizme karşı savaştıysa biz de bugün bir kez daha söz veriyoruz, faşizm bu topraklardan silinecek! Rojava toprakları şehitlerimizin kanlarıyla özgürleştirilmiştir. Türk Devleti, Rojavayı işgal ederek halkımızı yoketmek istemektedir. Kobane’yi nasıl özgürleştirdiysek, Türk Devletinin işgal ettiği Afrin, Serekaniye ve Gire Spi’yi de bütün gücümüzle savaşarak tekrar özgürleştireceğiz. Faşizmi yıkacağız ve özgürlüğümüzü kazanacağız. Burada şehitlerimizin ve halkımızın huzurunda yemin içiyoruz; Rojava’yı ev ev, mevzi mevzi, sokak sokak savunacağız. Demokratik Halk Devrimi mücadelesini başarıya ulaştıracağız. Marks, Engels, Lenin, Stalin, Mao, Rosa Luksemburg, Mazlum Doğan, Deniz Gezmiş, Mahir Çayan, Sefagül Kesgin, Mercan, Serpil Polat, Sakine Cansız, Aynur Ada, Ceren Güneş, Berçem Ekin, Bayram Namaz, Ulaş Bayraktaroğlu, Nubar Ozanyan, komünist önder İbrahim Kaypakkaya ve ismini tek tek sayamayacağımız devrim ve komünizm şehitlerinin izinden başımız dik yürüyeceğiz” denildi.

Haseke Ermeni Sosyal Meclisi adına yapılan açıklamada “Bugün Erdoğan, Osmanlı Devleti’nin yaptığı gibi çetelerini Karabağ’a ve Suriye’ye göndererek Ermenileri, Kürtleri, Süryanileri ve Ezidileri katletmek istiyor. Ancak Şehit Nubar Ozanyan ve diğer şehitlerimizin izinden giderek savaşanlar, Erdoğan’ın katliam planlarını boşa düşürüyorlar” denildi.

Şehit Nubar Ozanyan Taburu adına yapılan açıklamada ise “Devrim şehitleri, ezilen halkların barış içerisinde yaşaması için kendileri feda ettiler. Devrimimiz, özgürlük ve demokrasiye ulaşana kadar halkımızı ve toprağımızı savunacağımıza halkımıza ve insanlık ve özgürlük şehitlerine söz veriyoruz. Uğruna canlarını verdikleri hedeflerini gerçekleştirmek için sonuna kadar mücadelimizi sürdüreceğiz ve asla davamızdan vazgeçmeyeceğiz” denildi.

Açıklamaların ardından Nubar Ozanyan’ın mezarı başında TİKKO Andı okundu. Ulaş Bayraktaroğlu, Ceren Güneş, Aynur Ada, İmran Aydın, Doğan Kırefe, Hevrin Xelef ve diğer devrimcilerin mezarları ziyaret edildi.

scroll to top