Home , Dünya , Rojava Komutanlığı:“Newroz Mazlumların Özgürlük Ateşidir!

Rojava Komutanlığı:“Newroz Mazlumların Özgürlük Ateşidir!

rojava_komutanligi_cizre_aciklamasiBaşta Kürt halkı olmak üzere Ortadoğu halklarının isyan ve direniş günü Newroz yasaklama ve engellemelere rağmen kutlanırken bir çağrıda Rojava’dan geldi.

Yazılı bir açıklama yapan TKP/ML- TİKKO Rojava Komutanlığı  “Newroz Mazlumların Özgürlük Ateşidir! dedi.

Elimize e-posta yoluyla ulaşan açıklamada, “Sönmeyen ve söndürülemeyecek olan NEWROZ ateşi Kürt halkının ve Ortadoğu halklarının bitmeyen özgürlük özlemidir. Bu ateş söndürülemez! Ve hiçbir zalimin gücü özgürlük ateşini söndürmeye yetmez. Dün zalim Dehak, özgürlüklerin düşmanıydı. Bugün çağdaş Dehak rolünü oynayan olan faşist TC devleti, Kürt ve Ortadoğu halklarının ve özgürlüğün düşmanıdır. Özgürlük düşmanı faşist TC, en barbar ve kıyıcı silahlarıyla halklara zulmetmeye devam etmektedir.” sözlerine yer verildi. Rojava Komutanlığı, her günü ve her yanı katliam dolu, ölülerine bile ağlayacak zamanı bulamayan bir ülkede yaşadığımızı; Kürtlere, Alevilere, kadınlara, gençlere, işçilere, emekçilere, özgürlüğe düşman devletin yaptığı en iyi şeyin katletmek, yoksulluk ve yokluk içinde halkları köleleştirmek olduğuna dikkat çekerek şöyle devam etti: “Devletin en iyi bildiği ve en iyi yaptığı şeydir, korku ve tehdit savurmak. En iyi yaptığı şeydir kan dökmek. Adı katliam ve soykırımlarla dolu olan bir ülkede tarihi emekçi halkların kanlarıyla yazılı bir devletin en iyi yaptığı şey, mazlum kanı dökmektir.

Faşizm halkın canını alarak, acılarını çoğaltarak Kürt halkının ve öncülerinin biat edip diz çökeceklerini düşünüyorsa fena halde yanılıyor. Bu toprakların geçmişi ve her günü göstermektedir ki her katliam daha büyük direnişleri büyütmüştür. Özgürlük ve kurtuluş yolundaki yürüyüşü daha da büyütmüştür. Emekçi halkımız çok iyi biliyor ki gerçek olan özgürlüktür. Gerçek olan boyun eğmeyen Kürt halkıdır. Gerçek olan zalimlere zalim, mazlumlara mazlum demesini bilen, zalimlerin önünde diz çökmeyen, boyun eğmeyen, halkımızın özgürlük savaşımıdır.”
Newroz’un, Kürt halkının özgürlük ateşi olduğunun, bu ateşin büyüyerek çoğaldığının, dağda yakılan özgürlük ateşi şehirlere doğru yayılarak genişlediğinin altı çizilen açıklama şu sözlerle sona eriyor: “Ne DEHAK’ların bitmeyen zulmü, ne tank ve topları ne de zulüm makineleri halkımızın özgürlük mücadelesini ve yürüyüşünü durduramayacaktır.

Sömürü ve zulüm altında lanetli yaşamın ve ölümün kefenini YIRTALIM!

Özgürlük ateşinin yanmadığı bir tek karış toprak ve yaşam parçası bırakmayalım!

Newroz ateşini mazlumlar yakar. Mazlumların yaktığı Newroz ateşi zalimleri yakar. Zalimleri yakacak ateşi büyütelim!

Newroz piroz be!

Bımri koleti-Bımri bındesti!
Bıji azadi!”

scroll to top