Anasayfa , Haberler , Polis kimseyi öldürmemiş, Gezi de yaşanmamış!

Polis kimseyi öldürmemiş, Gezi de yaşanmamış!

etha-20130910-ahmet-atakan-00_extANKARA|07-05-2014 |  İçişleri Bakanı Efkan Ala, HDP Milletvekili Ayla Akat Ata’nın, Antakya’da Ahmet Atakan’ın ölümüne ilişkin verdiği soru önergesini yanıtladı.2002-2013 yılları arasında polis tarafından öldürülen ve yaralananların sayısını öğrenmek isteyen Ata, kaç polis hakkında soruşturma ve dava açıldığını sormuştu.

Ata, “10-11-12 Eylül 2013 tarihlerinde, Ahmet Atakan’ın polisler tarafından öldürüldüğü iddiasından sonra yurdun çeşitli illerinde gerçekleşen olaylarda gözaltına alınan kişi sayısı kaçtır? Gözaltına alınan bu kişilerden kaçı tutuklanmıştır?” sorusunu yöneltmişti.

Polisin kullandığı şiddetin dayağını da sorun Ata, “Eğer varsa bu gerekçe veya dayanak nedir? Eğer herhangi bir gerekçe veya dayanak yoksa, bu tür uygulamaları gerçekleştiren görevlilere yönelik bakanlığınızca herhangi bir yaptırım olacak mıdır? Bu konuda güvenlik güçlerinin keyfi tutumunu önleyecek herhangi bir planlamanız bulunmakta mıdır” diye sormuştu.

YANIT YARIM SAYFA BİLE DEĞİL

İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın yarım sayfayı bile bulmayan yanıt yazısında hiçbir sorunun cevabı yer almadı.

Bakan Ala, polis şiddetiyle yaşanan ölümleri yok saydı.

Yanıt şöyle: “Toplumsal olaylar sırasında, güvenlik güçlerinin müdahalesi sonucu yargı kararıyla kesinleşen bir ölüm olayı bulunmamaktadır. Önergeye konu edilen tarihlerde Hatay ilinde yapılan gösterilerde gözaltına alınan şahıs olmamıştır.

Ayrıca ilgili mevzuat, emir ve talimatlara aykırı hareket eden personel hakkında derhal adli ve idari işlem başlatılmaktadır.” (etha)