Home , Avrupa , Ozanyan’ın babası Yaşar Çakır(Եաշար Ջըրաք ) hayatını kaybetti

Ozanyan’ın babası Yaşar Çakır(Եաշար Ջըրաք ) hayatını kaybetti

 

1930 yılında Yozgat’ın Boğazlıyan ilçesinde dünyaya gelen Yaşar Çakır 28.04.2018 tarihinde, Almanyanın Köln şehrinde hayata gözlerini yumdu.

Ermeni Ulusuna mensup olan Yaşar Çakır ailesinin bir çok ferdini 1915 Ermeni soykırımında kaybetmiş ve hayatını sürgünde geçirmiş. Gençlik yıllarında İstanbul’da yaşayan Çakır, Faşist TC devletinin Hrıstiyan ve Yahudi azınlıklara yönelik talan, yağma ve katliam gerçekleştirdiği 1955 6-7 Eylül olaylarını yaşamış ve bir çok Rum ve Ermeni gibi ülkeyi terk etmek zorunda kalmıştır.

Almanya’nın Köln şehrine yerleşen Çakır Ford otomobil fabrikasında 30 yıl boyunca işçi olarak çalışmıştır. İş ve sosyal çevrisi tarafından sevilen, sayılan, ağırbaşlı ve dürüst olarak tanımlanan Çakır’ın cenazesi 04.04.2018 tarihinde Köln Ermeni Kilisesinde düzenlenen törenden sonra Köln mezarlığında ailesi, sevenleri ve yoldaşları tarafından topraga verildi.

 

Yaşar Çakır’ın oğlu olan, TKP/ML Parti Üyesi ve TİKKO Komutanı Nubar Ozanyan(Orhan Bakırcıyan) 14 Ağustos 2017 tarihinde Rojava’da ölümsüzleşmişti.