Home , Avrupa , On Günlük Açlık Grevi Sonlandırıldı

On Günlük Açlık Grevi Sonlandırıldı

ATİNA|09.06.18| Yunanista’nın Atina şehrinde 31 Mayıs 2018 tarihinde Turgut Kaya ile dayanışmak için başlatılan açlık grevi sonlandırıldı.

Şubat 2018’den bu yana Interpol araması olduğu için Yunanistan’da tutuklanan Türkiyeli Devrimci Turgut Kaya’nın 30 Mayıs’ta görülen duruşmasında, mahkeme tarafından Türkiye’ye iade edilmesine karar verilmişti. Bu kararı protesto etmek ve politik kimliğini savunmak için açlık grevine giren Turgut Kaya ile dayanışma amaçlı, Atina’da Türkiyeli ve Kürdistanlı kurumlar tarafından oluşan “Turgut Kaya için özgürlük platformu” tarafından açlık grevi örgütlendi. On günlük dayanışmanın ve direnişin ardından açlık grevi sonlandırıldı.

Hedefine oluşan açlık grevinde, önümüzdeki süreçte günlük, farklı ve aktif eylemlikler örgütleneceği söylendi.
Basın açıklaması ile sonuçlandırılan grevde, Turgut Kaya’nın greve yönelik gönderdiği sesli mesaj dinletildi. Kaya devrimci dayanışmaya ve başarılı eyleme değindi. Bunun ardından platform adına basın açıklaması okundu. İngilizce dilinde olan basın açıklamasında 10 günlük süreç değerlendirildi ve önümüzdeki süreçte Kaya serbest bırakılana dek eylemlerin devam edeceği söylendi.
Son olarak “İadeyi durdurun! Turgut Kaya’ya özgürlük!” ve “Yaşasın devrimci dayanışma!” gibi sloganlar atılırken, halaylar ve zılgıtlar ile açlık grevi sonlandırıldı.