Anasayfa , Avrupa , Nürnberg ve Augsburg`da İHSAN ELİAÇIK ile Paneller yapıldı !

Nürnberg ve Augsburg`da İHSAN ELİAÇIK ile Paneller yapıldı !

Ohne Titel 3AHM-24-06-2014- ATİF e bağlı Güney Almanya Derneklerinden olan,  Nürnberg Dialog der Kultur Derneği ve Augsburg Enternasyonal Kültür Merkezi ” Türkiye`de Son gelişmeler,Emek ve Adalet Mücadelesi “ konulu Panelleri  21 Haziran Cumartesi  günü Nürnberg`de, 22 Haziran Pazar günü  de Augsburg`da gerçekleştirdiler.

Nürnberg`de yapılan panele 120 dinleyici, Augsburg`da ise 130 civarında dinleyici  katıldı.   Moderatörlüğünü Metin Ayçiçek`in yürüttüğü  Nürnberg`deki  panele  konuşmacı olarak İhsan Eliaçık (Yazar ve anti-Kapitalist Müslüman Hareketin sözcülerinden), Metin Kayaoğlu (Teori ve Politika dergisi yazarı )  ve  Mahmut Özkan (ATİK Temsilcisi) katıldı.

Moderatörlügünü Mahmut Özkan`ın yaptığı,  Augsburg`daki Panelde  ise, konuşmacılar olarak İhsan Eliaçık, Metin Kayaoğlu ve Ufuk Berdan ATiF Temsilcisi ) yer aldı.

Gerçekleşen Panellerde  Rojova, IŞİD in yaptığı katliamlar, Demokratik İslam Konferansı,  İslamın ve Müslümanlığın Türkiye`de ve Dünya’da  nasıl algılandığına ilişkin değerlendirilmelerde bulunuldu, Türk devleti ve AKP hükümetinin faşizan uygulamaları, Cumhurbaşkanlığı seçimleri, sürecin görevleri,  ezilenlerin birlikte  mücadele olanakları ve ittifaklarına ilişkin,  tartışma ve değerlendirmeler  yapıldı.

Gezi isyanı ile birlikte ortaya çıkan ve tüm  ezilen toplumsal muhalif dinamiklerin birlikte davranabilme ve ortak hareket etme kültürünü geliştirmek gerektiğine dikkat çekildi.

İHSAN ELİAÇIK  yaptığı değerlendirmelerde  gecmiş yanlış yaklaşımlara karsı bir reddi miras başlattıklarını belirterek, Allaha  inanan  biri olarak  tasavur ettiği sistemi ve cenneti 5 S olarak şöyle adlandırdı. ” Sınıfsız, Sınırsız, Sömürüsüz, Savaşsız, Saldırısız bir Dünya” Siz bu idealler icin mücadele ediyorsanız !.. Siz inaçlısınız demektir ve adı önemli değildir dedi.

METİN KAYAOGLU :” Türkiye de düzen değişikliğinin dinamikleri içinde olan, başta Kürtler olmak üzere, Aleviler, anti Kapitalist müslümanlar ve devrimci Komünistler birlikte mücadele etme olanaklarına kafa yormalıdır ”

METİN AYÇİÇEK : ” İhsan Eliaçık ın yaptığı  gibi sorgulamaya ve gerçeğe ulasmaya çalışan tutumu selamlıyorum. Bu yaklaşım ezilenleri mücadelesinde  ortaklaştırmaya hizmet eder. Bunun emarelerini Gezi direnişinde  olumlu olarak gördük ”

MAHMUT ÖZKAN : “Anti Kapitalist müslümanların ezilenlerin mücadelesine yönünü dönmesi anlamlı ve değerlidir.Bilimsel düşünüş, sorgulama ve şüphecilikle başlar. Sorgulayan insan doğruya ve gerçeğe yakınlaşır. Hayatın ve maddi gerceğin tüm çıplaklığıyla kavranması, ancak bilimsel  diyalaktik tarihsel materyalist  yaklaşımla mümkündür. ”

UFUK BERDAN : ” İdeolojik olarak Dinle,  Materyalistler uzlaşamaz,ancak politik olarak ortak ezilenlerin sokakta ve eylembirliklerinde mücadele ortaklığına ihtiyac var. ATİK ve ATİF olarak, Avrupa da Demokratik güçbirlikleri  oluşturmaya yönelik ısrarlı çabalarımız buna örnektir ”

Dinleyici kitlenin yoğun ilgi ve merakı, sorulan sorulara  verilen cevaplarla  giderilmeye çalışıldı. Farklı görüşlerin ve önermelerin yapıcı bir şekilde tartışılması,düşünsel dünyalarda bilinenlerin yeniden sorgulanması yönünde olumlu bir işlev gören panellerin, Eylül ayı içerisinde de İhsan Eliaçık ında katılımıyla Mannheim, Frankfurt ve Duisburg`da yapılmaya devam edileceği belirtildi.Ohne Titel 3Ohne Titel 6Ohne Titel

Ohne Titel 2