Home , Haberler , Nuriye ve Semih zorla hapishane hastanesine götürüldü.

Nuriye ve Semih zorla hapishane hastanesine götürüldü.

Türkiye|29.07.2017|KHK’lere karşı Açlık grevi direnişlerini hapishanede de sürdüren Nuriye Gülmen ve Semih Özakça gece saat 24.00 sıralarında tutuklu olduğukları hapishane hücresinden iradeleri dışında zorla Sincan İnfaz Kampüsü Hastanesine nakledildiler. Konuya ilişkin açıklama yapan Halkın Hukuk BürosuBuriye ve Semih’in zorla götürülmesine ve son gelişmelere ilişkin şu açıklamayı yaptı.  “Hastane sevkine dayanak yapılan Ankara Numune Hastanesi Sağlık Kurulu Raporu 28.07.2017 tarihlidir. Raporun sonuç bölümünde “…Mevcut bulgulara göre hayati tehlike arz eder. Hayatını yalnız başına idame ettiremez. Ancak mevcut bulgular tutukluluk halinin tehirini gerektirmez. Hastane statüsünde sağlık birimi olan Ceza İnfaz kurumlarında veya resmi sağlık kuruluşlarının mahkûmlara ayrılan bölümlerinde takip ve tedavi edilebilir” tespiti yer almaktadır.

Avukatları tarafından bugün yapılan görüşmede tutulan ayrıntılı tutanaklara göre kısaca

1. Refakatçileri yanıltılarak hücreden çıkartıldıktan sonra tek başlarına bırakılarak nakle zorlanmışlardır.

2. Semih ÖZAKÇA’nın refakatçisi durumu fark ettiğinde müdahale etmek istemiş ve bir grup infaz personeli tarafından toplu olarak darp edilmiştir.

3. Semih ÖZAKÇA, hücrede ve sedyede darp edilmiş, sedyeye kayışla sabitlenmiş ve yüzüstü durumda hasta nakil aracına bindirilmiştir. Vücudunda bu saldırı nedeniyle çizik, yırtık ve ekimozlar oluşmuştur.

4. Her ikisi de ayrı ayrı, banyo tuvalet hariç yaklaşık 4X5 büyüklüğünde, havalandırma bahçesi bulunmayan, pencereleri tel ve mazgallı hastane odalarında ayrı ayrı tutulmaktadır ve yalnızdırlar.

5. Sağlık durumları ve kurul raporu tespitine rağmen yaklaşık 24 saattir yanlarında refakatçileri bulunmamaktadır.

6. Tıbbi müdahaleyi reddettiklerini ve açlık grevine devam ettiklerini beyan etmişler ve bu durum tutanak altına alınmıştır.

Moralleri yüksek ve genel sağlık durumları da yukarıdaki çerçevede iyidir. Herkese selam ve sevgilerini ilettiler. “İş ve Onur mücadelesi sürüyor, vazgeçmeyeceğiz” dediler.

Tüm hukuka aykırı işlemler ve sorumluları hakkında suç duyurusunda bulunulacak ve koşullar düzeltilinceye kadar her türlü adli ve idari başvuru da yapılacaktır. Nuriye ve Semih derhal salıverilmelidir. İşlerine iade edilmeleri sağlanmalıdır.” (Özgür gelecek)