Anasayfa , Dünya , Nepal’de Maoistler birleşme kararı aldı

Nepal’de Maoistler birleşme kararı aldı

Nepaldeki_maoistlerden_birleşme_kararıNepal’de, NKP(M) ve NKP(Birleşmiş) birleşme kararı aldıklarını açıkladılar.
Nepal Komünist Partisi (Maoist) ve Nepal Komünist Partisi (Birleşmiş) Başkent Katmandu’da yaptıkları toplantıda, Nepal Komünist Partisi (Maoist Devrimci) geçici adı ile Ulusal Konferans’ta karara bağlanmak üzere birleşme süreci başlattıklarını kamuoyuna ilan ettiler.
Açıklama yapan NKP (Maoist) Başkanı Mohan Baidya “iki parti arasındaki birleşmenin devrimin kalan işlerini yerine getirmek ve Nepal demokratik halk devrimini sonuçlandırmak için gerçekleştirildiğini” söyledi. Baidya, birliğin sadece NKP (Birleşmiş) ile kalmaması gerektiğini ve ülkedeki tüm maoist partilerinde bu birliğe katılması gerektiğini belirtti.
Baidya ayrıca, Nepal devrimci komünist ajitasyonun güven içinde ifade edilmesi için partisinin benzer bir çabayı sürdürmekte olduğunu ve karşı karşıya olunan engellerin aşılarak yeniden yüksek düzeyde devrimci komünist ajitasyonun gerçekleştirilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.
Hindistan Hükümetinin, Nepal’de bu ajitasyonun yapılmaması için ilan edilmemiş bir blokaj uyguladığını ve bütün Nepallilerin Hint Hükümeti müdahalesine karşı birleşmeleri gerektiğini söyleyen Baida, Madhes- merkezli partileri de Madhesi halkının hakları kisvesi altında Hindistan yanlısı tutum almakla suçladı.
NKP (Birleşmiş) Genel Sekreteri Pari Thapa da, ülkede önceden beri var olan sorunlarla yüzleşmek ve devrim görevini tamamlamak için iki partinin birleştiğini ve şu anda maddi bir gerçeklik haline dönüşen birleşme görüşmelerinin üç yıldır sürdüğünü söyledi.
İki parti, mevcut yapılarını tasfiye ederek, Ulusal Konferans ve Genel Sözleşme tarihini belirleyecek olan bir Konferans Örgütleme Komitesi de oluşturdular.