Home , Avrupa , Neonazilere Leipzig’de geçit verilmedi

Neonazilere Leipzig’de geçit verilmedi

Polis korumasında yürüyen Neonazilere Leipzig’de geçit verilmedi.

polis_korumasinda_yuruyen_neonazilere_leipzig_de_gecit_verilmedi_h97489_d13f1

Almanya’nın doğusundaki Leipzig şehrinde aşırı sağcı „Die Rechte“ adlı Neonazi partisi üyelerinin düzenlediği gösteriyi protesto eden otonomcu solcu gruplar ile polis arasında çatışma çıktı. 2 bin 500 sol gösterici tarafından protesto edilen 150 civarında aşırı sağcının katıldığı Neonazi yürüyüşüne karşı, şehrin 10 ayrı yerinde miting başvurusu yapıldığı belirtildi.

NEONAZİLERE KARŞI KONUŞAN GENÇ PAPAZ DA GÖZALTINA ALINDA

Polisin göstericilere karşı TOMA’larla müdahale ettiği ve göz yaşartıcı gaz kullandığı çatışmalarda, aralarında solcuların yürüyüş arabasında konuşma yapan Lothar König adlı kilise papazının da bulunduğu 23 kişi gözaltına alındı. Leipzig Emniyeti olaylarda 69 polisin yaralandığını ve 50 kadar da polis aracının zarar gördüğünü açıkladı.

Neonazilerin sadece 550 metre yürüdüğü gösteri bir buçuk saat sürdü. Neonazilerin yürüşü solcuların yoğun olarak yaşadıkları Connewitz semtinde yapmak istemeleri olası provakasyon gerekçesiyle reddedilmişti.

SOL PARTİ VE YEŞİLLER’DEN POLİSE TEPKİ

Polis korumasında yürüyen ırkçı Neonazilere tepki gösteren maskeli otonom gruplar polise taş, şişe, havai fişek ve sopalarla saldırdı. Çıkan çatışmada 69 polis yaralandı. 50 kadar polis aracı da zarar gördü. Gösteride 23 kişi gözaltına alındı. Antifaşist göstericilerden kaç kişinin yaralandığı açıklanmadı.

Polisin solcu göstericilere karşı sert tutumu Sol Parti eyalet milletvekili Juliane Nagel ve Yeşiller Partisi eyalet milletvekili Valentin Lippmann tarafından sert dille eleştirilerek. konunun eyalet parlamentosunda gündeme getirileceği açıklandı.

Olaydan sonra bir açıklamada bulunan Leipzig Belediye Başkanı Burkhard Jung ( SPD), yaşananları „şoke edici“ olarak tanımladı.(Avrupa Postasi)

scroll to top