Home , Avrupa , Meşale Tolu İçin 13. Kez Biraraya Gelindi

Meşale Tolu İçin 13. Kez Biraraya Gelindi

ULM |28.08.2017| “Meşale Tolu ile dayanışma mitingi” Ulm’da 13. kez düzenlendi. Yoğun katılımın olduğu mitingte, gazeteci Deniz Yücel, akademisyenler Nuriye Gülmen, Semih Özakça ve insan hakları savunucusu Peter Steudtner de unutulmadı. Sol Parti Federal Milletvekili Sevim Dağdelen de mitingte bir konuşma yaptı.

 

1 Mayıs 2017 tarihinden beri tutuklu bulunan Gazeteci Meşale Tolu şahsında tutuklu olan gazetecileri de kapsayan “Gazetecilere özgürlük mitingi” 13. kez Ulm şehrinde düzenlenen mitingle devam etti. Etkinliğe basın da yine büyük ilgi gösterirken, Alman devlet 1. kanalı ARD,  2. kanalı ZDF ve RTL de çekimde bulunarak, mitingte katılanlarla söyleşide bulundu.

1 Mayıs 2017’den beri tutuklu olan Ulm doğumlu gazeteci Meşale Tolu ile yine tutuklu olan gazeteci Deniz Yücel ve tüm gazetecileri de kapsayan “Gazetecilere özgürlük mitingi” 11. haftasında Ulm şehrinde düzenlenen mitingle devam etti.

Yapılan konuşmalarda, gazetecilerin, insan hakları savunucuların başlarına nelerin geldiği, yaptığı çalışmalardan ötürü cezaevine atıldıkları anlatıldı.

“13. kez buradayız, Meşale özgür olana kadar, Meşale’nin doğup büyüdüğü şehirden her hafta Cuma günü, onun şahsında tüm tutuklu gazetecilere özgürlük istemeye devam edeceğiz” diyen temsilci, bugüne kadar mitinglere katılan öğretmenlere, siyasi ve demokratik kurum temsilcilerine, milletvekllerine Tolu ailesine teşekkür ederek, katılımları ile dayanışmayı güçlendirdiklerini vurguladı.

“Euro da, asker de gönderilmemeli”

Meşale Tolu ile dayışma amacıyla mzel olarak mitinge katılıp bir konuşma yapan Federal Parlamento Sol Parti Milletvekili Sevim Dağdelen, Türkiye’deki insan hakları ihlalalerini eleştirirken “Almanya da ne asker, ne de euro yollamamalı Türkiye’ye” dedi. “Türkiye politikası çoktan Almanya politikası oldu” diyen Dağdelen, Alman vatandaşlarının da inandırıcı olmayan suçlamalarla rehin aldığını belirtti. “Alman Hükümetine çağrıda bulunuyor, Türkiye Hükümeti üzerinde baskıyı arttırmasını talep ediyoruz” diyel Sol parti milletvekili, vatandaşlarına sahip çıkan bir hükümet olunması gerektiğini söyledi. Dağdelen, federal hükümetin Türkiye politikasının acilen değişmesi gerektiğini belirtti.

Sevim Dağdelen, Meşale Tolu için açılılan yardım kampanyasına partisinin 2 bin euro katkıda bulunacağını belirtirken, kendisi de 200 euro bağışta bulundu.

Dayanışma devam edecek

Halkların Demokratik Kongresi – Ulm (HDK-Ulm), aktif olarak katıldığı kampanyaya bileşenleriyle katılarak, gazeteci Deniz Yücel ve Meşale Tolu’nun yer aldığı “Tüm gazetecilere özgürlük”, insan hakları savunucusu Peter Steudtner için de dayanışmada olunduğu belirtildi.

Yine, her hafta olduğu gibi, 13. mitingte de, Türkiye’de işten atılan, işlerine geri dönmeleri için 170 gündür açlık grevinde olan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça için duyarlılık çağrısı yapılırken, dayanışmanın önemi vurgulanarak “Nuriye ve Semih’e özgürlük” pankartı açıldı.

Mitinge gelenlerin ve meydandan geçenlerin büyük ilgi gösterdiği etkinlikte, Meşale Tolu’nun özgürlüğü için imza toplanmaya devam edildi..

Ağırlıklı HDK-Ulm ve AGİF tarafından yürütülen kampanya mitingine ATİF, NAV-DEM, SKB, Anadolu Federasyonu, ADHF, MLPD, Linke, DİDF ve SYKP üyeleri katılarak destek verdiler. Meşale Tolu ile dayanışma mitingleri her cuma devam edecek. (Kaynak: Avrupa Forum)