Anasayfa , Haberler , Meral’den, Beşler’e kavgayı büyütüyor,Kobanê’de savaşıyoruz !

Meral’den, Beşler’e kavgayı büyütüyor,Kobanê’de savaşıyoruz !

KobanêKadınların bin yıllık ezilmişliğine inat, Kobanê’de bulunan kadın savaşçılar, tüm kararlılık ve iradesiyle barbar DAİŞ çetelerine karşı yaklaşık 4 aydır savaşmaya devam ediyor. Kobanê direnişini kadın direnişi haline getiren güç, kadınların özgürlüğe olan hasretleridir. 12-13 yaşlarındaki kız çocukları, genç kadınlar belki hayatlarında ilk defa evlerinden çıkarak cephede savaşmaya geliyor. Birçok kadın evlerinden kaçarak, erkek egemen zihniyetin kendilerine vurduğu tüm prangaları, Kobanê’de özgürlüğe giden yolda kırmak için gelmiş. Çünkü burada yürütülen savaş, biz kadınlara umut kaynağı, kadının özgürleşmesinde ilhan kaynağı oldu.  Savaşa fiziksel açıdan eşit olmayan koşullarda başlayan biz kadınlar, inanç ve kararlılıkla tüm zorlukları aşarak savaşıyoruz. Toplumda kadının narin, zayıf, kırılgan vb. olduğuna dair var olan tüm düşünceleri yerle bir eden iradeyi sergileyen savaşçı kadınlar, tüm kadınlara kurtuluş yolunu açıyor.

2015’i Kobanê’de geçirmenin heyecanını taşırken, bir kadın savaşçı olarak burada kadın savaşçılara verilen değeri, özeni görünce, 2015 yılının kadınların yılı olacağına dair umutlarım daha da pekişti. Ne demişti Fourier: “Bir tarihsel çağın değişimi, her zaman kadınların özgürlüğe doğru ilerleme oranıyla belirlenir.” Kürt kadınlarının Rojava ve Şengal’de barbar ve tecavüzcü DAİŞ çetelerine karşı yürüttüğü savaş, tarihsel bir çağın değişiminin göstergesi oluyor.

Verilen savaş eğitimlerinde eğitim verenlerin çoğu kadın ve arkadaşların söylediği bir söz hafızama kazınıyor. “Çetecilerle savaşırken zılgıt çekmek, psikolojik açıdan bir üstünlük getiriyor”  diye. Kadınların ağıtları yerini zılgıtlara bırakıyor. Şehit düşenlerin ardından ağıtlar yerine intikam yeminleri yükseliyor.  Eğitim sırasında, bir hevalin “Heval Sarya’yı düşün!” diyerek cesaretlendirmesi Sarya yoldaşın, Kürt kadınlarının burada yarattığı değeri gösteriyor.

Biz enternasyonalist savaşçı Barbara’nın, çocuklarını bırakarak dağların doruklarını mesken eyleyen Leyla’nın, inisiyatifleşmenin, önderleşmenin beden bulduğu 5 Kızıl Karanfilin yoldaşları olarak bugün Kobanê’de savaşıyoruz.

Reyhaneh’in tavizsiz direnişi, Komutan Arin’in sınırsız direnişi yolumuzu aydınlatmaya devam ediyor.  Kadınların kendi rengini verdikleri bu direnişe tüm kadınları Maoist savaşçılar saflarında ortak olmaya çağırıyoruz. Gelin, DAİŞ çetelerinin korkulu rüyası olan zafer zılgıtlarını beraber çekelim, mücadeleyi yükseltelim. Kader yoldaşın yarım kalan hayallerini birlikte tamamlayalım.

Vardık, varız, var olacağız!

Meral’den, Beşler’e kadınlar kavgayı büyütüyor!

 (Kobanê’den Bir Partizan)