Home , Avrupa , Londra’dan Terolar Direnişine Destek – Video

Londra’dan Terolar Direnişine Destek – Video

Maraş Pazarcık’ta Kürt-Alevi köylerinin bulunduğu bölgeye konteynır kent yapımına karşı başlatılan direnişe destek amacıyla Londra’da bir yürüyüş gerçekleştirildi.


Britanya Demokratik Güçbirliği’nin çağrısıyla 15 Mayıs günü yapılan yürüyüş için Manor House bölgesinde toplanıldı. Burada yapılan açıklamada „53 gündür Maraş Terolarda bölge halkı ve demokratik kurumlarımız el ele ve omuz omuza AKP Hükümetinin yarattığı mağduriyet karşısında direniyor.

DSC_0560
Yapılmak istenen kampın amacı, Suriyeli halkların savaş mağduriyetlerini gidermek değildir. Kamp alanının koşulları, bölgesi, alt yapısı ve alanın yüz ölçümü yetersizdir. Tüm bunlara rağmen Maraş Valiliğinin bu bölgedeki ısrarı AKP Hükümetinin gerçek yüzünü birkez daha ortaya koymaktadır.AKP Hükümetinin zulmü, işkenceleri, katliamları, gericiliği ve hukuk tanımazlığı dünden daha ağır ve artarak devam etmektedir“ denildi.

DSC_0561
Açıklamanın devamında ise şu görüşler dile getirildi: „Suriye başta olmak üzere komşu ülkeler ve ülkemizde savaş çıkaran AKP devleti mağdur ettiği Suriye halkının zor durumundan yararlanarak halkları karşı karşıya getirme politikasını Maraş Terolarda hayata geçirmek üzeredir.
Paralı çeteler aracılığı ile Suriye halklarına ve Kürt halkına katliamlar uygulayan AKP Devleti ve işbirlikçileri, ülkemizi de iç savaşa sürüklemektedir.
Kürt halkına karşı doğrudan üniformalı özel timler aracılığı ile uygulanan katliamları ve baskıları yakından izliyoruz.

DSC_0569
Maraş, Terolar köylüleri başta olmak üzere bölge halkımızın ve devrimci demokrat kurumlarımızın ‘’yaşam alanlarımıza dokunma’’ mücadelelerini destekliyoruz.
Maraş halkı yalnız değildir.“

DSC_0545
Açıklamanın ardından yüzlerce insan yürüyüşe geçti. Yürüyüş boyunca Terolarda direnenlere destek sloganları türkçe ve ingilizce atıldı. Ayrıca ingilizce olarak hazırlanan bildiriler dağıtıldı.
Yürüyüş Turnpike Lane bölgesine kadar sürdü. Yürüyüşün sonunda kurum temsilcileri söz alarak Terolar direnişine desteklerini dile getirdiler.DSC_0553
Ayrıca İngiltere Parlamentosu Alevi Sekreteryası tarafından Maraş Valiliğine gönderilen mektup burada okundu. Atılan sloganlarla yürüyüş sonlandırıldı.