Home , Avrupa , Londra Tohum Kültür Merkezi „Yaza Merhaba Pikniği“ gerçekleştirdi

Londra Tohum Kültür Merkezi „Yaza Merhaba Pikniği“ gerçekleştirdi

LONDRA |26.07.2017| Londra Tohum Kültür Merkezi, geleneksel olarak her yıl düzenlediği “Yaza Merhaba Pikniği’ni bu yıl 25 Haziran Pazar günü gerçekleştirdi. Piknik programı kolektif bir şekilde hazırlanan kahvaltının yapılmasıyla başladı. Spor, kültürel etkinlik ve halayların çekilmesiyle devam eden piknikte çocuklarla eğlenceli oyunlar düzenlenirken, Yeni Kadın ve Yeni Demokrat Gençlik kendi gündemleri üzerinde ayrı toplantılar alarak pikniği çalışma tarzı ve yöntemlerin tartışıldığı politik bir alana dönüştürdü.

“CHP ‘adalet’ ile muhalefeti kendine yedeklemeye çalışıyor”

Politik gündem olarak “Adalet yürüyüşü” ve tavrımız nasıl olmalı başlığı altında bir tartışma yürütüldü. Birçok kişinin söz hakkı alarak ve farklı bakış açılarının kendilerini özgürce ifade ettiği bu bölüm canlı tartışmaların yaşandığı bir foruma dönüştürüldü. Genel olarak herkesin CHP’nin Kemalist faşist niteliğinin altını çizdiği bu gündemde asıl tartışma konusu CHP’nin bu niteliğine rağmen bu yürüyüşten demokrasi mücadelesi açısından yararlanma koşullarının olup olmadığı üzerinden yapıldı.

Genel anlayış, CHP’nin bu yürüyüşte esas amacının ezilen farklı toplumsal kesimlere adalet getirme isteği olmadığı oldu. Kitlelerin Gezi İsyanı ve referandumda Hayır oylarıyla AKP’ye karşı hoşnutsuzluğunu kendine yedekleme ve olası bir seçimde bu tepkiyi iktidar aracı olarak kullanmak istemesinin onu bu böylesi bir yürüyüşe ittiği genel kanıydı.

“CHP destek değil, kitlelerle ‘adalet’ talebinde buluşma”

Ayrıca “Adalet yürüyüşü” aynı zamanda dış politika ve Ortadoğu’da iflas etmiş olan AKP politikalarının, emperyalist devletlerin ve blokların desteğini yitirmiş AKP hükümetinin yerini almada bu merkezlere ve Türkiye’deki egemen burjuva kliklere iktidar için hazır olduğunun mesajı olduğuna dair vurgular yapıldı. Bu vesileyle gerçekleştirdiği yürüyüş hangi güçleri yedeğine ve yanına çekeceği ve kendi gücünü sınayacağı bir denek taşı mahiyetindedir. Bu anlamıyla Kemalist faşist CHP’nin İslamcı AKP faşizmi yerine ikame etmek için başlattığı bu yürüyüşe destek vermenin doğru olmayacağı vurgulandı.

Fakat gücümüz oranında kitlelere eşitlik, kardeşlik ve özgürlük temelinde devrimci adaletin propagandasını yapıp, ne İslami faşist AKP’nin ne de Kemalist faşist CHP’nin gerçek adaleti getirmeyeceği, özgürlüğün ve adaletin ancak ve ancak fabrikada, tarlada, sokaklarda ve mücadeleyle kazanılacağının propagandasını yapılması gerektiği anlayışıyla noktalandı.

Paylaşımın, kolektif emeğin ve canlı siyasi tartışmaların yaşatıldığı bu piknik yeni etkinliklerde bir daha buluşma çağrısı ile sonlandırıldı.