Home , Haberler , Liseli YDG; „Kader değil katliam, Aladağ’ın yangını öfkemiz olacak!“

Liseli YDG; „Kader değil katliam, Aladağ’ın yangını öfkemiz olacak!“

Adana’nın Aladağ ilçesinde bir ortaöğretim öğrenci yurdunda çıkan yangın sonucu 11’i öğrenci 12 kişi yaşamını yitirdi. Devletin ihmaller zinciri sonucu yaşanan katliama tepki çığ gibi büyürken Liseli Yeni Demokrat Gençlik’de bir açıklamayla konu ya tepkisini gösterdi.

Liseli YDG’nin yaptığı açıklamada öğrencilerin tepki vermesi gerekliliğine vurgu yapılarak:  “Susmanın, bu katliama karşı sessiz kalmanın ihmaller silsilesi sonucu yaşanabilecek ölümlerin de önünü açacaktır. Bu bilinçle Aladağ’da yaşanan ölümlere karşı tüm gençliği ses çıkartmaya, sokaklarda olmaya davet ediyoruz.” dendi.Adana Aladağ

Kader değil katliam, Aladağ’ın yangını öfkemiz olacak!

Adına; “kader”, “kaza” denilen yeni bir katliamı yaşadık. Adana da bulunan Aladağ Tahsil öğrenci yurdundu çıkan yangında 11 öğrenci ile 1 görevli yaşamını yitirdi.

Son gelişmelerle birlikte, yurttaki yangın merdiveninin kapalı olması vb. ihmallerin öğrenci katliamına zemin hazırladığı anlaşıldı. Öğrencilerin barınma haklarına doğrudan devlet tarafından sağlanması gerekirken; tersine bunlar Süleymancılar ve Fetullah gibi cemaatlere devredilerek öğrenciler bu cemaatlere muhtaç bırakıldı. Dahası okullar ve yurtların, devlet denetiminin dışına çıkarıldı. Ve bugün “Süleymancı” Cemaatine ait olan yurtta yaşanan yangın da bundan kaynaklı yaşandığı ve bunun doğrudan sorumlusu devletin olduğu açıktır.

Her günümüzün öğrenci ölümlerine çevirenler ise 11 öğrencinin yaşamını yitirmesi ile sonuçlanan yangına yayın yasağı getirerek sorumlu oldukları katliamın üzeri devlet tarafından örtülmeye çalışmaktadır. Okullarda yaşanılan bu tür durumların ilk olmadığı gibi son olmayacağı acıktır.

Okullarımızda yaşanılan bu tür durumların öğrencinin yaşamına mal etmek isteyenler şunu bilsinler ki öğrenciler olarak yaşatılan bu vahşete karşı sessiz kalmayacağız. Okullarımızda yaşanılan her olayı okul imajına zarar gelmesin pahasıyla bizleri hiçe sayanlara karşı direnişimiz büyüyecektir.

Adana da öğrenci yurdunda yaşanılan bu olayın sorumlusu doğrudan devlettir. Ne kader ne kaza Bu bir katliamdır. Susmanın, bu katliama karşı sessiz kalmanın ihmaller silsilesi sonucu yaşanabilecek ölümlerin de önünü açacaktır. Bu bilinçle Aladağ’da yaşanan ölümlere karşı tüm gençliği ses çıkartmaya, sokaklarda olmaya davet ediyoruz.

Liseli Yeni Demokrat Gençlik

scroll to top