Anasayfa , Dünya , Libya’da taraflar kalıcı ateşkes konusunda anlaştı iddiası

Libya’da taraflar kalıcı ateşkes konusunda anlaştı iddiası

H.Merkezi|04.02.2020| Birleşmiş Milletler (BM) Libya Özel Temsilcisi Gassan Selame, Libya’da çatışan Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) ve Hafter liderliğindeki Libya Ulusal Ordusu (LUO) temsilcilerinin Cenevre’de düzenlenen 5+5 Askeri Komite toplantısında kırılgan ateşkesi kalıcı hale getirme konusunda anlaştıklarını açıkladı.
AFP’nin aktardığına göre Selame, ateşkesi kalıcı hale getirme konusunun ilk görüşmede kabul edildiğini dile getirerek, şu aşamada ateşkes koşullarının belirlendiği söyledi.

Selame, toplantı öncesinde, ülkede kalıcı ateşkes sağlamak amacıyla Cenevre’de yapılan görüşmelerin başlamasıyla çatışan taraflar arasında ‘gerçek bir müzakere başlatma’ iradesi olduğunu belirtmişti.

BM Libya özel Temsilcisi ayrıca her iki tarafın da silah ambargosunu ihlal ettiğini ve paralı askerlerin hala Libya’ya gittiğini dile getirmişti.
Selame ayrıca Berlin Konferansı kararlarına rağmen Libya’ya yönelik dış müdahalenin devam etmesini eleştirmişti.

Rusya, Türkiye, Almanya, Fransa, İngiltere ve ABD, geçtiğimiz ay düzenlenen Berlin Zirvesi’nde Libya’ya müdahaleyi durdurma ve Libya’daki iç savaşının sona ermesine yardımcı olmak için silah ambargosuna saygı gösterme sözü vermişti. (Kaynak: Şark’ul Avsat)