Home , Haberler , Kurumlar, aydınlar, yazarlar ve sanatçılar : “ ATİK YALNIZ DEĞİLDİR!“

Kurumlar, aydınlar, yazarlar ve sanatçılar : “ ATİK YALNIZ DEĞİLDİR!“

afis atikAHM- 15 Nisan’da Almanya merkezli başlatılan ve İsviçre, Fransa ve Yunanistan’a sıçrayan operasyon ve tutuklama terörü ile Avrupa Türkiyeli İşçiler Konfederasyonu (ATİK) ve ATİK’e bağlı Yeni Kadın üye ve taraftarlarının tutuklanması ve tutsakların  hapishanelerde tecrit ve baskılara maruz kalmasına karşı tepki koyan aralarında Partizan, YDG, YDK ve PSTA’nın da bulunduğu kimi kurumlar bir imza kampanyası başlatarak “demokrasi havarisi” Avrupa devletlerinin bu terörünü protesto etme ve destekleme çağrısı yaptılar.

Kurumlar ve aydın, yazar, sanatçı vd. kişilerin imzasına açılan metin şu şekildedir:

„ATİK YALNIZ DEĞİLDİR!“

15 Nisan 2015 tarihinde Alman polisi birkaç eve eş zamanlı operasyon düzenleyerek 7 ATİK (Avrupa Türkiyeli İşçiler Konfederasyonu) üyesini gözaltına alıp tutuklamıştır. Operasyon Almanya ile sınırlı kalmayıp İsviçre, Fransa ve Yunanistan’a da sıçramış, İsviçre’de 1, Fransa’da 1 ve Yunanistan’da da 3 kişi gözaltına alınıp tutuklanmıştır. Avrupa çapında ve hukuk kuralları hiçe sayılarak yapılan bu operasyon, Almanya Adalet Bakanlığı’nın kararı ile 129a ve 129b Anti Terör Yasasına dayandırılmaktadır. Bu yasa, 2001 yılında ABD’nin İkiz Kuleler’e yönelik saldırıyı bahane ederek dayattığı bir yasadır.

Yasa, ülke sınırları içinde ve uluslararası alanda işçi sınıfına ve emekçilere, toplumsal halk muhalefetine saldırma ve sindirme amacını taşımaktadır. Ve bugünkü hedefinde de ATİK bulunmaktadır.

ATİK, Türkiye’den Almanya’ya işçi göçünün ardından ortaya çıkmış, örgütlenmesi 1970’li yılların ortalarına dayanan bir göçmen işçi örgütlenmesidir. Türkiye’yi terk etmek zorunda kalan politik ilticacıları da kapsayan ve ana gövdesini işçilerin oluşturduğu ATİK, çeyrek yüzyılı aşkındır demokratik hak ve özgürlükleri savunan, bağımsız, yasal ve tüzel kişilik almış bir kuruluştur.

ATİK; anti-emperyalist, anti-faşist, anti-militarist çeşitli milliyetlerden Türkiyeli göçmen işçilerin demokrasi ve özgürlük mücadelesinin bir örgütlülüğüdür.

ATİK; bulunduğu ülkelerde işçi ve emekçilerin ekonomik ve demokratik mücadelesini destekleyen ve birlikte hareket eden bir emek mevzisidir.

ATİK; Türkiyeli ve mevcut ülkelerdeki gençliğin akademik, demokratik hak ve özgürlükler mücadelesinin içinde olmuş bir kuruluştur.

ATİK; kadınlara yönelik her türlü sömürü, baskı, şiddet ve eşitsizliğe karşı mücadele eden bir demokratik kitle örgütlenmesidir.

ATİK; LGBTİ birey ve kurumların uğradığı baskı, şiddet ve haksızlığa karşı duran ve mücadele eden bir örgütlenmedir.

ATİK; kendi varlık koşulu olarak her türlü ırkçı, faşist örgüte karşı siyasal ve pratik tavır alan; ayrımcılık ve yabancı düşmanlığının karşısında duran ve bunlara karşı mücadele eden bir kurumdur. Nazizm ve neo-Nazizm ideolojisine; NSU ve işlediği cinayetlere karşı tavır almış: yabancı düşmanlığını körükleyen faşist örgütlenmelerin yeni bir versiyonu olan PEGİDA’ya karşı tepki gösteren ve El-Kaide, El-Nusra, IŞİD, Boko Haram gibi gerici cinayet şebekelerine karşı durmuş bir kuruluştur. IŞİD’in Rojava ve Kobane saldırısı karşısında tüm gücü ile demokratik tepkisini göstermiş, maddi ve manevi desteğini olanakları ölçüsünde sunmuştur.

ATİK; Ermeni Soykırımını kabul ederek, gerçeklerin ortaya çıkarılması için mücadele eden bir kurumdur.

ATİK; her zaman haksız savaşlara karşı gelmiştir. Afganistan, Irak, Libya, Suriye, Yemen gibi ülkelerin işgal edilmesine karşı durmuş, bu ülkelerde işgale karşı tavır alan işçi, emekçi ve ezilen halkların yanında olmayı varlık koşullarından biri olarak gören bir kuruluştur.

ATİK; İsrail devletinin, Filistin halkına yönelik, katliam ve soykırım; baskı, tecrit ve ambargo saldırılarına ve estirilen teröre karşı tavır almış bir kuruluştur.

ATİK; Türkiye’den gelen çeşitli milliyetlerden göçmen işçi ve emekçilerin demokratik örgütlerinden birisidir. Ve tamamen yasal ve demokratik zeminde mücadele eden bir örgütlenmedir. Kısaca vurguladığımız bu zemin, duruş ve meşru pratiğinden dolayı saldırıya uğraması kabul edilemezdir.

Bizler aşağıda imzası bulunan kurumlar ve kişiler olarak, tutuklanan bütün ATİK üyelerinin derhal serbest bırakılmasını talep ediyor, ATİK’e yönelik saldırıyı kınıyoruz.

Alınteri gazetesi

Devrimci Demokratik Sendikal Birlik

Devrimci Proletarya

Halkların Demokratik Kongresi

Kaldıraç

Özgür Gelecek Gazetesi

Partizan Şehit ve Tutsak Aileleri

Partizan

Yeni Demokrat Gençlik

 

Belediye-İş Sendikası 2 No’lu Şube

Deriteks

 

Adil Okay

Ali Ekber Kayış (Grup Abdal)

Apolas Lermi

Deniz Faruk Zeren (Şair, yazar)

Figen Yüksekdağ (Halkların Demokratik Partisi Eşgenel Başkanı)

Grup İsyan Ateşi

Grup Munzur

Haluk Gerger

Hayri Erdoğan (Yordam Kitap Yayınları Genel Yayın Yönetmeni)

Mehmet Ali Güler (Grup Abdal)

Metin Kayaoğlu

Mukaddes Erdoğdu Çelik

Navenda Çanda Mezopotamya (Mezopotamya Kültür Merkezi)

Necati Abay (Gazeteci)

Özlem Gerçek

Pınar Aydınlar

Recep Tatar (Su Yayınevi Yayın Yönetmeni)

Sibel Özbudun

Temel Demirer

 

Açılım Hukuk Bürosu

Yeni Demokrat Kadın

2 Eylül Kültür Derneği

Munzur Çevre Derneği

Munzur Kültür Derneği

Gülensu-Gülsuyu Güzelleştirme Derneği

Rojava Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği

Tokat-Almus Kızıldere (Ataköy) Beldesi Kültür ve Dayanışma Derneği

Tüm Tokatlılar Derneği (TÜM-TOKDER)

Yaşam Ağacı Derneği

Yaşam Aile Kilisesi Derneği

Yüz Çiçek Açsın Kültür Merkezi

Belge Uluslararası Yayıncılık

Nisan Yayımcılık

Yar Yayınları

 

scroll to top