Anasayfa , Avrupa , Kürtajı Kısıtlamaya Yönelik Yasalar Frankfurt’ta Protesto Edildi

Kürtajı Kısıtlamaya Yönelik Yasalar Frankfurt’ta Protesto Edildi

FRANKFURT|29.09.2023| Avrupa’nın farklı şehirlerinde Kürtajı kısıtlayan yasalara karşı 28 Eylül’de eylemler yapıldı. Brezilya’da köleliğin ortadan kaldırılmasıyla kabul edilen yasaya atfen 28 Eylül tarihinde her yıl kadın kurumları tarafından eylemler düzenlenmektedir.

Frankfurt’ta AKD (Avrupa Kadın Dayanışması) bileşenlerinin de yer aldığı platform tarafından bir eylem düzenlendi. Yeni Kadın adına yapılan konuşmada “Kürtaj hakkı, yaşam hakkıdır. Sağlıksız kürtaj, kadın sağlığını tehdit eden en önemli faktörlerden biridir. Dünya genelinde kadınlar istenmeyen gebelik durumlarında, yöntemin yasal olup olmamasına bakmaksızın kürtaja baş vuruyor. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, kürtajın yasal olduğu ülkelerde her 1000 kadından 37’si kürtaj yaptırırken, kürtajın tamamen yasak veya kısıtlı olduğu ülkelerdeki oran ise %35’tir. Görüldüğü gibi, kadınların kürtaj yaptırma oranı yasalardan bağımsızdır. Dünyada her yıl 47 bin kadın, kürtajın suç kabul edilmesi nedeniyle sağlıksız şartlarda yaptırdığı kürtaj uygulamalarında hayatını kaybediyor.” denildi.

Devamında’Yeni Kadın olarak kürtajı, “Benim Bedenim, Benim Kararım” şiarıyla, kendi yaşamımız ve bedenimiz üzerinde söz ve karar sahibi olmamızı mümkün kılan toplumsal bir hak olarak savunuyoruz’ denilerek Jin, Jiyan, Azadi sloganlarıyla sonlandırıldı.

Kısa bir mitingin ardından Hauptbahnhof’dan, Galluswarte istasyonuna doğru şehrin en kalabalık alanı üzerinden bir yürüyüş yapıldı. Müzik ve sloganlar eşliğinde coşkulu bir eylem gerçekleştirildi.

Daha sonrasında 25 Kasım „Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü’nde tekrar alanlarda buluşma çağrısıyla eylem sonlandırıldı.