Home , Avrupa , Kürt Toplum Derneği’ne Faşist Saldırı

Kürt Toplum Derneği’ne Faşist Saldırı

HABER MERKEZİ|07.07.2024| ANF’de yer alan habere göre, ırkçılar ellerinde Türk bayrakları ve faşistlerin sembolü olan “kurt” işaretleri ile Haringey bölgesine giriş yapmak istedi.

Kürt Toplum Merkezi’nin de bulunduğu Haringey Green Lane Caddesi’ne giriş yapan faşistler burada olası bir provokasyona karşı nöbet tutan Kürtlerin tepkisi ile karşılaştı. Faşistlerin ırkçı provokasyonuna karşı önlem almayan İngiliz polisi, Kürtlere biber gazı ile saldırdı.

Bunun üzerine “Kahrolsun faşizm!”, “Kahrolsun ırkçılık!”, “Faşizme geçit yok!” sloganlarıyla oturma eylemi yapıldı. Oturma eylemine saldıran İngiliz polisi iki Kürt gencini gözaltına aldı. Bunun üzerine Kürtler, Haringey bölgesinden Wood Green Polis İstasyonu’na doğru yürüyüşe geçti.

Yürüyüş sırasında sık sık sloganlar atılırken, gözaltına alınanların serbest bırakılması istendi. Gözaltına alınanlardan bir kişi serbest bırakılırken, diğer Kürt gencinin ise ifade işleminin sona ermesinin ardından serbest bırakılacağı öğrenildi.

Demokratik Kürt Toplum Merkezi yöneticileri, ırkçı-faşist grupların Londra Türk Elçiliği ve AKP-MHP faşist rejimine yakın ırkçı derneklerin organizasyonu ile provokasyon gerçekleştirdiğini ifade ettiler.