Home , Avrupa , ‚Kanun Hükmü‘ Duisburg’da İzleyiciyle Buluştu

‚Kanun Hükmü‘ Duisburg’da İzleyiciyle Buluştu

DUİSBURG|21.06.2024| KHK ile görevlerinden atılan iki memurun mücadelesinin anlatıldığı ‘Kanun Hükmü’ belgeseli, Altın Portakal Film Festivali’nden çıkarılmış, sansüre tepki gösteren 20 jüri üyesi ise festivalden çekildiklerini duyurmuştu. ATİK’in turne olarak organize ettiği belgesel gösteriminin bir tanesi de dün Almanya’nın Duisburg şehrinde izleyici ile buluştu.

Belgesel gösterilmeden önce ATİK eş başkanı Süleyman Gürcan’ın bir açılış konuşması gerçekleştirdi. Gürcan, ATİF’e bağlı Gençlik ve Kültür Derneği’ne gelen kişileri selamladıktan sonra, KHK ile işten atılan binlerce insanın seslerine ses olunması gerekliliğini vurgulayarak, faşist saldırıların sadece Türkiye’de değil dünyanın birçok yerinde olduğu gibi Almanya’da da var olduğunu söyledi. Özellikle de son süreçte Filistin direnişini sahiplenen kişilerin baskı ve yasaklarla karşılaştığının altını çizdi.

Yaklaşık bir buçuk saat süren belgesel gösterimi, izleyicilerin beğenisini kazandı. Gösteriminin ardından belgeselin yönetmeni Necla Demirci ile bir söyleşi gerçekleştirildi. Demirci yapmış olduğu konuşmada ’’Ülkemizde terörizm duvarına çarpmış bir filmi izlediniz. Filmde mümkün olduğu kadar süreci anlamaya, insanların o süreç ile nasıl baş ettiğini, işsizlikleriyle, aileleri ile birlikte bu baskılara karşı nasıl mücadele ettiklerini anlamaya ve anlatmaya çalıştım’’ dedi. Daha sonra izleyicilere söz verildi. KHK ile işlerine son verilen birçok kişi kendi hikayelerini diğer katılımcılar ile paylaştı. Bu sırada çok duygusal anların yaşandığı dikkat çekti. Yaklaşık bir buçuk saat süren söyleşiden sonra etkinlik alkışlar ile sonlandırıldı.

Etkinlikte dikkat çeken başka bir nokta ise, katılımcıların belgeselin daha geniş kitlelere ulaştırılması için çaba içerisine girmiş olmaları idi.