Anasayfa , Kültür-Sanat , Kafkasların Lenini Stepan Şahumyan

Kafkasların Lenini Stepan Şahumyan

İSTANBUL | 26 -01- 2010 | M.V Arzumyan’ın “Kafkasların Lenini Stepan Şahumyan” adlı romanı Armenak Çaparitze çevirisi ile Umut Yayımcılık’tan çıktı.

Ermeni halkının yetiştirdiği en yiğit evlatlarından biri olan devrimci  Stepan Şahumyan (Suren Yoldaş)’ın yaşamını anlatan M.V Arzumyan’ın “Kafkasların Lenini Stepan Şahumyan” adlı romanı Armenak Çaparitze çevirisi ile Umut Yayımcılık’tan çıktı.

Şahumyan İngiliz emperyalizmi, Taşnak ve Menşevik hainlerin 20 Eylül 1918 tarihli  ortak cinayetinin sonucu olarak katledilen 26 Bakü Halk Komiserinin önderiydi. O, hep 1896 yılında felsefe defterinin kenarına düştüğü “Yaşamak, Savaşmak ve Ölmek” notundaki gibi davrandı.

O’nun, Çaparitze, Petrov, Korgano, Fioletov ve diğer kahramanların son sözleri “Biz komünizm ideali için ölüyoruz, yaşasın komünizm” oldu.

“O, hep 1896 yılında felsefe defterinin kenarına düştüğü ” YAŞAMAK, SAVAŞMAK VE ÖLMEK” notundaki gibi davrandı”

Umut Yayımcılık’tan yapılan açıklama ise şöyle;

Ermeni halkının yetiştirdiği en yiğit evlatlarından biri olarak  Stepan Şahumyan (Suren Yoldaş) İngiliz emperyalizmi, Taşnak ve Menşevik hainlerin 20 Eylül 1918 tarihli  ortak cinayetinin sonucu olarak katledilen 26 Bakü Halk Komiserinin önderiydi. O, hep 1896 yılında felsefe defterinin kenarına düştüğü ” YAŞAMAK, SAVAŞMAK VE ÖLMEK” notundaki gibi davrandı.

o  Çaparitze, Petrov, Korgano, Fioletov ve diğer kahramanların son sözleri “Biz komünizm ideali için ölüyoruz, yaşasın komünizm” oldu.

Bu Ermeni devrimcinin onurlu ve zorlu yaşamını  ülkemiz devrimci ve ilerici kamuoyuna sunmaktan gurur duyuyoruz.
Çünkü onlardan öğrenecek çok şeyimiz var.’

Bu Ermeni devrimcinin onurlu ve zorlu yaşamını anlatan “Kafkasların Lenini Stepan Şahumyan” kitabını Gureba Hüseyin ağa Mahallesi İmam Murat Sokak 8/1 Aksaray İstanbul adresinden temin edebilir ya da 0212-521-34-30 nolu telefon numarasından talep edebilirsiniz. (HG)