Home , Avrupa , „Kadın Katliamları Politiktir“

„Kadın Katliamları Politiktir“

Almanya’nın Frankfurt şehrinde yaşayan üç çocuk annesi, 47 yasındaki Dersimli Saray Güven`den, 20 Ağustos tarihinden bu yana haber alınamıyordu.

Frankfurt|02.09.2017|Günlerce kendisinden haber alınamayan Saray Güven`in cansız bedeni dün akşam saatlerinde Darmstadt yakınlarında bir ormanlık alanda bulundu.

Şiddete uğrayan, kaçırılan ya da Saray gibi katledilen kadınlar, ataerkil sistemden beslenen zihniyetler tarafından, bir şekilde suçlu duruma düşürülüyor, ikiyüzlü toplumsal bir yargılamayla adeta kadına,“Yaşadıklarını hak etti.“ denilircesine yaftalanıyor. Diğer kadın katliamlarında olduğu gibi, yada Hayreddin Tandoğan isimli şahısta olduğu gibi „psikolojik rahatsız, aklı dengesi bozuk, şizofren“ gibi bahanelerle aklanmaya çalışılıyor.

„Saray`ın katledilmesi hastalık değil, özel mülkiyet rejiminden ve iktidardan beslenen ataerkil zihniyettir“ diyen kadınlar Frankfurt`ta bir eylem gerçekleştirdi. Saray’ın katledilmesini protesto etmek için biraraya gelen kadın kurumları, kadına yönelik şiddete ve kadın katliamlarına karşı sokakları terk etmeyeceğini yapılan bu eylemle bir kez daha haykırdı.

Frankfurt`ta faaliyet yürüten demokrat kadın örgütleri ve Saray`ı tanıyan yada tanımayan tüm devrimci demokrat ve yurtseverlerin katılımı ile gerçekleşen eylemde Saray’a dair kısa açıklama okundu.

Kadın kurumlarının da yaptıkları konuşmaların ardından eylem, „Şiddetinizle, katliamlarınızla barışmayacağız! Biat etmeyeceğiz!“ diyen kadınların kararlılığı ile sonlandırıldı.

Eylemin ardından kadınlar toplu bir şekilde ailenin taziyeleri kabul edeceği, Frankfurt Alevi Kültür Merkezi ve Cem Evi’ne gitti.