Home , ATİK , İsviçre’de Dersim Tertelesi Eylemleri

İsviçre’de Dersim Tertelesi Eylemleri

İSVİÇRE |05.05.2019|Kirli, komplocu ve kontracı geleneğinin tarihindeki birçok katliamdan biri olan Dersim katliamı 4 Mayıs 2019 tarihinde İsviçre`de iki şehirde protesto edildi. FEDA, İGİF, İHD, SYKP ve Partizan`ın bileşeni olduğu „Dersim Soykırımını Anma Platformu“ tarafından örgütlenen eylemler Basel ve Zürih şehirlerinde gerçekleşti.

Basel

Dersim Soykırımını Anma Platformu’nun hazırladığı pankart ve dövizlerin açıldığı eylem Claraplatz`da saat 18.00`de başladı.

Alevi inanışına göre bir gelenek olan çerağ uyandıran alevi dedesinin ardından soykırımda yitirilenler şahsında bir dakikalık saygı duruşu yapıldı. Etkinlikte ilk olarak İHD İsviçre temsilcisi bir açılış konuşması yaptı.

Zazaca ve Almanca hazırlanan basın metinleri okunarak devam eden etkinlikte Basel parlamento milletvekili Mustafa Atıcı da bir konuşma yaptı. Mustafa Atıcı konuşmasında birlikte yapılan etkinliklerin çalışmalara güç katacağını vurguladı.

 

BastA (Basel İçin Güçlü Alternatif) adına yapılan konuşmanın ardından Milletvekili Sibel Arslan`da bir konuşma yaptı. Sibel Arslan konuşmasında Dersim soykırımının yarattığı sonuçlarına vurgu yaparak, soykırım yaşamış gençlerin daha duyarlı olması gerektiği vurgusu ile konuşmasını sonlandırdı.

Zürih

Kötü hava koşullarına rağmen Dersim Soykırımını Anma Platformu bileşenlerinin örgütlediği eylem 1 Mayıs festival alanında gerçekleşti. KülturFabrik stantı önünde alkış ve sloganlarla başlayan eylemde Mayıs ayının önemi üzerine bir konuşma yapıldı.

Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan, Hüseyin İnan, Mazlum Doğan ve İbrahim Kaypakkaya  başta olmak üzere Mayıs ayı şehitleri ve özelde Dersim soykırımında yitirilenler şahsında 1 dakikalık saygı duruşu yapıldı. «Ey şehit riyame riyateye» sloganları ile Festival alanında yürüyüşe geçen kitle Almanca Dersim soykırımı üzerine yapılan konuşmalarla devam etti. Yine festival alanında İGİF`in örgütlediği açlık grevi çadırının önünde geçilerek mücadele vurgusu yapılan konuşmada Leyla Güven`in başlatmış olduğu açlık grevi v

e tüm hapishanelere yayılan direniş selamlandı. Tekrar başlama noktasına gelinerek Şenay ve Savaş Arslan`ın hazırladığı kısa bir müzik dinletisi ile etkinlik sonlandırıldı.

scroll to top