Home , Avrupa , İsveç’in Göteborg şehrinde Efrîn ile dayanışma eylemleri

İsveç’in Göteborg şehrinde Efrîn ile dayanışma eylemleri

Göteborg’ta Efrin Dayanışması ve Almanya’ya öfke

Göteborg |18.03.2018|Salı günü saat 15:00’te Göteborg’taki Femman adlı alışveriş galerisinde bulunan Almanya fahri konsolosluğu önünde eylem gerçekleştirildi. Sessizce Efrin’deki işgali çeşitli görsellerle protesto eden kitle daha sonra Almanya konsolosluğuna Efrin’deki işgal ile ilgili hazırlanan ortak dosyayı bıraktı. Eylemine hemen yakında bulunan Brunnsparken Meydanı’nda devam eden kitle burada bir süre Efrin’le dayanışmayı içeren ve faşizmi teşhir eden sloganlar attılar.

NÇDK-Göteborg’un dışında İran Komünist Partisi Komele ve ATİK de yapılan eylemde yerlerini aldılar.

Cumartesi gecesi Göteborg’ta oturma eylemi ve yürüyüş gerçekleştirildi.

Efrîn işgalinin şiddetlenmesi nedeniyle olası bir katliama karşı akşam saatlerinde tüm Avrupa’da sokağa çıkma çağrısı yapılmıştı. Bu çağrıya uyan devrimci demokrat kitleler saat 21:00’da Göteborg tren istasyonunda oturma eylemi gerçekleştirdi. İzinsiz gerçekleştirilen eylem bir saat boyunca sürdürüldü. Bu sürede istasyon güvenlik görevlilerinin eyleme son verme girişimi geri püskürtüldü. Bunun üzerine güvenlik polisi çağırarak amacına ulaşmak istediyse de polisle görüşülerek eylem bir süre daha uzatıldı.

İstasyondan çıkıldıktan sonra polisin önerisiyle önce gazetecilerin hala büroda olması nedeniyle Göteborg Posten’e  (yüksek tirajlı gazete) yüründü. GP’in Efrîn işgaline karşı sessizliği yapılan konuşma ve sloganlarla teşhir edildi. Buradan çarşı merkezine doğru kitlesel bir şekilde sloganlarla yürüyüşe geçildi ve Beunnsparken’de yapılan son konuşmanın ardından eylem sorunsuz bir şekilde sonlandırıldı.

Eylemde YPG, PKK, Öcalan ve Partizan flamalarıyla katılım sağlandı.

Göteborg’taki Rus Konsolosluğu önünde Rusya Federasyonu’nun işgaldeki rolü teşhir edilerek Efrin işgali protesto edildi.

Saat 15:00’te toplanmaya başlayan kitle bir saat boyunca sık sık „faşist Erdoğan, faşist Türkiye“, „biji berxwedane Rojava“, „Biji berxwedane YPG/YPJ“, „çocuklarımızı öldürmeyi bırakın“, „terörist Rusya, terörist Putin“ vb sloganlar attı. Bu sürede görüşmek için gelen konsolos çıkan gerginlik nedeniyle geldiği gibi geri kaçmak zorunda kaldı.

Saat 17:00’e doğru Kürtçe yapılan konuşmada, Rusya’nın Efrin işgalindeki sorumluluğu ve Türkiye ile yaptığı işbirliği teşhir edilerek eylem sorunsuz bir şekilde sonlandırıldı.

Eyleme yurtseverleri dışında İran Komünist Partisi Komele, ATİK ve Partizan katılım sağladılar.