Home , Avrupa , İsveç Politik Mülteciyi Türkiye’ye İade Etti

İsveç Politik Mülteciyi Türkiye’ye İade Etti

Türkiye’de hakkında 15 yıl hapis cezası bulunan Resul Özdemir İsveç makamları tarafından, salgın yaşandığı günlerde iade edildi.

2015 yılında Cizre’de yaşanan çatışmalarda yaralanan ve hakkında tutuklama kararı verilen Özdemir, Irak üzerinden kaçarak İsveç’e gelmişti. 26 Mayıs 2016’da siyasi sığınma talebinde bulunan Özdemir’in bu başvurusu Göçmen Bürosu ve Göçmen Mahkemesi tarafından reddedilerek sınırdışı kararı verilmişti. 13 Aralık 2019 gününden beri Stockholm’un Flemingsberg cezaevinde tutulan ve en son geçtiğimiz hafta kendisinden haber alınan Özdemir, eşyalarının toplatıldığını ve iade edilmeye hazırlanıldığını söylemişti. Avukatı Abdullah Deveci’nin itirazı ile tercümeden kaynaklı bir hata yaşandığını ve iade işleminin söz konusu olmadığı bildirilmişti. Ancak iadenin gerçekleşmesi üzerine, İsveç makamlarının Birleşmiş Milletler Sözleşmesini ihlal ettiğini ve konuyu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine götüreceğini söyledi.

Cezaevine konduğu süreçte içerisin ATİK İsveç Komitesi’nin de bulunduğu 40 kurum tarafından bir açıklama yapılmış ve Özdemir’in Türkiye’ye iade edilmesi halinde can güvenliğinin olmadığı belirtilmişti.

scroll to top