Home , Haberler , İstanbul`da çatışmalı 1 Mayıs! 245 kişi gözaltında !

İstanbul`da çatışmalı 1 Mayıs! 245 kişi gözaltında !

IMG_7278İstanbul: Bugün, sendikaların ve meslek örgütlerinin çağrısıyla 1 Mayıs’ı Taksim’de kutlamak için Okmeydanı Hastanesi önünde toplanan kitleye polis saldırdı

Aralarında Partizan, HDP, ESP, Yeni demokrat Gençlik (YDG), Devrimci Demokrat Sendikal Birlik (DDSB) ve Yeni Demokrat Kadın (YDK)’ın da bulunduğu örgütlerin, “1 Mayıs’ta Taksim alanındayız” sloganları atmasıyla polis plastik mermi ve biber gazıyla saldırıya geçti.

Yüzlerce polisin ablukaya aldığı Okmeydanı ve Çağlayan adliyesi civarında polis kimlik sormadan çok sayıda gözaltı yaptı.

Polisin Okmeydanı Hastanesi önünde kitlenin toplanmasına izin vermemesi üzerine kurumlar Okmeydanı Mithat Paşa Caddesi’ne çağrı yaptı.

Burada kitleye, biber gazı ve ses bombasıyla saldıran polise, TKP/ML-TİKKO-TMLGB, MLKP, CEPHE ve YDG-H militanları Molotof kokteyli, Havai fişek ve sapanlarla karşılık verdi.

Burada polise karşılık veren TKP/ML-TİKKO-TMLGB militanları, “Önderimiz İbrahim Kaypakkaya”, “Yaşasın Partimiz KP/ML halk ordusu TİKKO-TMLGB”, “Faşistlerden hesap lafla sorulmaz bizde hesapları namlular sorar”, “Her yer taksim her yer direniş” gibi sloganlar atarak barikata yüklendi. Çatışmalar esnasında polis ismini öğrenemediğimiz bir Partizan okurunu zorla akrebin arkasına bindirilerek kaçırılmaya çalıştı.

Çok sayıda gözaltının gerçekleştiği eylemin ardından militanların iradesiyle eylem sonlandırıldı.

Okmeydanı’ndan çıkmaya çalışan bir aracın önünü kesen polis 24 Partizan okurunu ve Nilüfer Çelik isimli YDK aktivisti gözaltına aldı. Gözaltına alınan İsmini öğrenemediğimiz Hasan isimli bir Partizan okuru darp edilerek ve ters kelepçeyle gözaltına alındı. Gözaltına alınan 25 Partizan okuru  Tülin Manço Ortaokulu’nda tutuluyor. 25 kişinin isimleri şu şekilde: Aykut Babacan, Ersin Er, Serkan Yılmaz, Aykut Er, Muharrem Çakmak, Bayram Karaduman, Gökhan Uzun, Duran Ay, Can Akın, Himmet Yıldız, Uğur Demir, Mutlu Karakoç, Bülent Çetin, Uğur Şengül, Onur Gül, Nilüfer Çelik, Bülent Aras, Erdem Barut, Doğacan Seçer, Haydar Korkmaz, Nevroz Yıldırım, Hıdır Hüngül, Mesut Aras, Doğan Sardoğan, soyadını öğrenemediğimiz Hasan. Hasan’ın polis tarafından ters kelepçe takılarak alındığı öğrenilirken yüzünden de yaralandığı gelen bilgiler arasında.

 

İstanbul’da 1 Mayıs’ı Taksim’de kutlamak istedikleri için polisin saldırısına maruz kalarak gözaltına alınanların sayısı 245’e ulaştı.

Kriz Masası, 245 kişi için gözaltı bildirimi yapıldığını, sayının artabileceğini bildirdi.

Gözaltına alınanlar arasında yaralılar da bulunuyor. Bir kişi gaz fişeği ile yaralanırken, bir kişi de kolundan yaralandı. 11178284_1035906066437141_8094972974601829505_netha-20150501-okmeydani-09_displayetha-20150501-okmeydani-22_displayetha-20150501-okmeydani-11_display

scroll to top