Home , Avrupa , İnnsbruck’ta Parlemento seçimlerine yönelik söyleşi gerçekleşti

İnnsbruck’ta Parlemento seçimlerine yönelik söyleşi gerçekleşti

AVUSTURYA|16.09.2019Avusturya’da 29 Eylül’de gerçekleşecek olan, Avusturya Parlamento Seçimlerine yönelik Avusturya ATİK birleşenleri olarak, eyalet merkezlerinde seçim çalışma Programı kararlaştırılmıştı. Bu Program kapsamında İnnsbruck şehrinde bir söyleşi ve panel örgütleyip, en geniş kitleye çağrı yapıldı. Saat 15:30 da İnnsbruck Alevi Kültür Merkezinde söyleşi 85 kişiyle başlatıldı.

ATİK temsilcisi kitleyi Türkçe, Kürtçe ve Almanca selamladıktan sonra Dünyada ve Türkiye -Türkiye Kürdistan’da faşizmin saldırılarına değindi. Yine tarihi olarak 12 Eylül’ü lanetlerken, 19 Ağustos da darbeyle el konulan Büyükşehir belediye başkanlarına değinerek, direnişlerini sahiplendiklerine söyledi.
ATİK Temsilci Avusturya’da gelişen süreci ve geçmiş hükümetin İşçilere ve ezilenlere yönelik saldırılarını, çıkardıkları yasaları anlatarak kitleye bilgilendirdi. Avusturya’da hükümetin sermayenin yegâne çıkarlarına temsil ettiğini ve emperyalist kapitalist sistemi teşhir etti.

29 Eylül’de gerçekleşecek seçimlerle ilgili somut taleplerini sıralayarak sunumun sonunda kendilerini Berivan Aslanın neden desteklediğini açıkladı. Seçimlerde tercihli oylarını bu yönlü kullanmasını kitlelerden talep etti.

Sonrasında söz hakkının destek amaçlı gelen Yeşiller başkanı ve Eyalet bakanı, Vali yardımcı İndried Felippe’ye verdi. Felippe söyleşiyi örgütleyenlere ve dinleyici olarak katılanlara teşekkür ederek başladı.

Avusturya’da siyaseti ırkçı ve sağcılar tarafında nasıl kirlendiğini anlattı. Bu kirliliğe karşı ilerici Demokratların ortak mücadele etmesi gerektiğini. Sağcı muhafazakâr hükümetin ezilenlere, göçmenlere ve sığınmacılara yönelik saldırılarına değindi. Özellikle kadınlara yönelik saldırılarına karşı yeşiller olarak adaylarımızın 3/2 si kadın olduğunu belirtti. Sonrasında söz hakkı Berivan Aslana verildi.

Berivan Aslan Avusturya’daki saldırıları tek tek sıralayarak, demokrasi güçlerinin birleşik mücadelesinin önemini vurguladı. Yine Avusturya’da faşist Türk devletinin lobi örgütlemesini anlatarak, Seta araştırma raporuyla ileri demokratların, Kürtlerin ve Alevilerin nasıl fişlendiğine anlattı. Söyleşi soru ve cevaplarla sonlandırıldı.

scroll to top