Anasayfa , Haberler , İbrahim Kaypakkaya mezarı başında anıldı

İbrahim Kaypakkaya mezarı başında anıldı

ibo_mezarKARAKAYA- 18-05-2014- İbrahim Kaypakkaya, Amed zindanlarında katledilmesinin 41. Yılında Çorum’un Karakaya köyünde mezarı başında anıldı.

Anmaya Ankara’dan gelenlerin yanı sıra Karakaya köyünden ve Çorum’da bulunan ilerici kurumlarının katıldığı anma, Karakaya köyünün içinden başladı.

Arama noktası kurulmadı

Her sene devletin kolluk kuvvetleri tarafından “güvenlik” gerekçesiyle kurulan ve geçen sene de kitlenin öfkesiyle yıkılan arama noktasının bu sene kurulmadığı gözlendi.

“Yürü zulmün üstüne umut büyüsün, kavga başkaldırsın yürüsün” pankartı arkasında yürüyen Partizan kitlesi de “Önderimiz İbrahim Kaypakkaya”,”Haki heval ölümsüzdür”,”Gerillalar ölmez, yaşasın halk savaşı” sloganları atarak yürüdü. Anmada YDG ve YDKflamaları da taşındı.

Mezar başına gelindiğinde kitle, Kaypakkaya ve Mayıs şehitleri şahsında tüm devrim şehitleri için bir dakikalık saygı duruşunda bulundu. Partizan, DHF ve 78’liler Girişimi adına yapılan ortak açıklamada “Komünist önder İbrahim Kaypakkaya’nın yaktığı meşale günümüze kadar nice yiğit komünist ve devrimcinin elinde bizlere kadar gelmiştir. Bu meşaleyi taşıyanlar olarak İbrahim Kaypakkaya, Haki Karer ve Dörtler ile yine Mayıs ayında ölümsüzlüğe uğurladığımız İsmail Oral ve Armenak Bakırcıyan şahsında devrim şehitlerimizin bilincini kuşanacağız. Ve biz kazanacağız” denildi.

Yapılan ortak açıklamanın ardından İbrahim Kaypakkaya’nın kardeşi Ali Ekber Kaypakkaya, şehit Partizan Özgür Kemal Karabulut’un annesi Sultan Karabulut ve HDK Genel meclisi üyesi Metin Kayaoğlu söz aldılar. Sözlerin bitmesinin ardından minik bir direnişçinin Bekir Kilerci’nin “Uyarı” adlı şiirini okuması kitlede bir coşku yarattı.

Yapılan ortak anmanın ardından Partizan olarak ayrı bir anma gerçekleştirildi. Şehitler için yapılan bir dakikalık saygı duruşunun ardından Partizan adına yapılan konuşmada İbrahim’den alınan meşalenin Ali Haydar Yıldız’ın, Meral Yakar’ın, Orhan Bakır’ın, İsmail Oral’ın ve nice devrimci komünistin ellerinde bugüne kadar geldiği vurgulanarak “ Bu meşale bugün bizim elimizdedir” denildi. Şiddetli yağmur sebebiyle anma erken bitirilirken Partizanlar marşlarla sloganlarla otobüse yürüdüler.

Yapılan anmaya Ankara’dan ESP, BDSP, BDP, Alınteri, Çorum EMEP, HDP, SDP ve ÖDP destek verdi.