Anasayfa , Haberler , “Hükümet meşruluğunu kaybetmiştir”

“Hükümet meşruluğunu kaybetmiştir”

hukumet_mesrulugunu_kaybettiİSTANBUL |08-06-2013 | İHD İstanbul Şubesi, Türkiye İnsan Hakları Vakfı (THİV), TOHAV, Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) İstanbul Şubesi ve Özgürlükçü Hukukçular Derneği (ÖHD) Gezi Parkı direnişine yapılan polis saldırıları sırasında yaşanan yaralanmalar, ölüm olayları, toplam gözaltılar ve yaşanan hak ihlallerinin ilişkin Gezi Parkı’nda bir basın açıklaması düzenledi.

Kitle adına bilançoyu açıklayan İHD İstanbul Şube Başkanı Ümit Efe,”Gezi Parkı’nın kentsel dönüşüm adı altında talan edilmesi ile başlayan sürece karşı gelişen demokratik tepkiye devlet cephesinden verilen sert ve orantısız yanıt, eylemlerin önce tüm İstanbul, ardından ise tüm Türkiye’ye yayılmasına yol açmıştır” dedi.

Bu süreç içerisinde devlet tarafından çok sayıda suç işlendiğine dikkat çeken Efe, “1 Mayıs günü itibari ile İstanbul’da özellikle Taksim, İstiklal Caddesi ve çevresinde yapılan onlarca toplantı, gösteri ve yürüyüş İstanbul Valiliği tarafından engellenmiş, katılımcılara basınçlı su, göz yaşartıcı kimyasal gaz ve copla müdahale edilmiştir” dedi.

 

“Yaşananlar açık bir direnme hakkıdır”

Yaşanan saldırılarla Türkiye’de “toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkının” ihlal edildiğini söyleyen Efe, yaşanan hak ihlalinin bir uzantısı olarak düşünce ve ifade özgürlüğünün de gasp edildiğini kaydetti. Efe, “Kolluk güçleri artık göz yaşartıcı kimyasalları topluluğu dağıtmak amacıyla kullanmamaktadır, doğrudan insan hedef alınarak ateşlenmektedir. Hastane kayıtlarına göre; ağır kafa travması, göz kayıpları, iç kanamalar, kemik kırıkları nedeniyle operasyon geçiren birçok insan bulunmaktadır” dedi.

Hükümet gerek kullandığı dil ile gerekse uyguladığı azgın terör ile artık meşruluğunu kaybetmiştir” diyen Efe sözlerini, “Uluslar arası hukuk kurallarına çerçevesi dahilinde bugün sokakta yaşananların açık bir direnme hakkı kapsamında olduğudur” diyerek sonlandırdı.