Anasayfa , Haberler , Deniz Gezmiş ve İbrahim Kaypakkaya aynı hapishanede

Deniz Gezmiş ve İbrahim Kaypakkaya aynı hapishanede

deniz2TÜRKİYE | 22 – 12 – 2012 | Koleksiyonda Deniz Gezmiş’in İbrahim Kaypakkaya ile aynı hapishanede çekilmiş fotoğrafları ilk kez gün yüzüne çıktı. Deniz Gezmiş, Mahir Çayan ve Taylan Özgür”ün hiç görülmemiş fotoğrafları ortaya çıktı. Fotoğraflar koleksiyoner Muhammet Yüksel’in arşivinden çıktı.
68 kuşağının öğrenci lideri Deniz Gezmiş, Mahir Çayan ve Taylan Özgür… Ve onların meşhur İstanbul Üniversitesi eylemine giderken çekilmiş fotoğrafları…

Muhammet Yüksel’in Habertürk’a açtığı arşivindeki 2 Haziran 1968 tarihli fotoğraflar, ilk eylemin yapıldığı İstanbul Üniversitesi’nde çekilmiş.

Deniz Gezmiş o fotoğraflarda henüz 20 yaşında. 68 kuşağının ilk kıvılcımı sayılabilecek fotoğrafta, en başta Deniz Gezmiş gülerek yürürken, arkasında Mahir Çayan, elini kaldırmış slogan atıyor, yanında Taylan Özgür var…
Kızıldere’deki baskında öldürülen Mahir Çayan ve polis kurşununa hedef olan Taylan Özgür de aynı karede. Fotoğrafta Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının yüzlerindeki mutluluk ifadesi dikkat çekiyor.

İLK VE TEK KARE

Diğer fotoğrafta ise dönemin önemli isimlerinden biri diğeri İbrahim Kaypakkaya, nam-ı diğer “Ser verip sır vermeyen lider” var. Kaypakkaya ile Deniz Gezmiş ilk kez aynı karede görülüyor. Bu kare Deniz Gezmiş’in Sağmalcılar Cezaevi’nde kaldığı döneme ait ilk ve tek kare.
Son karede ise efsanelerin arkalarından bıraktığı eşyalar var: Elbise, gözlük, postal…
Deniz, Yusuf ve Hüseyin’in idam edildiği 6 Mayıs’ın yıldönümüne sergi açmaya hazırlanan Yüksel “O karanlık döneme ışık tutacak bir sergi açmak istiyorum. Bu konuda duyarlı olan işletmelerden, belediyelerden, özel sektörden destek bekliyorum” dedi. Deniz Gezmiş’e iade-i itibar tartışmaları ile ilgili de konuşan Yüksel “Deniz’in itibarı kaybolmadı ki iade edilsin” dedi. (Oda TV)