Anasayfa , Haberler , HDK ve HDP’den Rojava’ya destek!

HDK ve HDP’den Rojava’ya destek!

_MG_5169İSTANBUL-13-07-2014-  Bugün (13 Temmuz) HDK İstanbul İl Meclisi ve HDP İstanbul İl Örgütü, Rojava ve Kobanêhalklarını selamlama ve dayanışma amaçlı Fatih Saraçhane parkından Aksaray Metro istasyonu önüne yürüdü.

Birçok demokratik kitle örgütlerinin de destek verdiği yürüyüşe binlerce insan katıldı. Kadınların en ön saflarda yer aldığı, “Rojava’da ölüm çetelerine karşı seferberliğe”, “Berxwedena kobanê azadkirina Kürdistan’ê ye” yazılamalı pankartların açıldığı yürüyüşte, HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’da katıldı. Saraçhane parkında toplanan kitle kavurucu sıcağa aldırmadan, “Rojava’da düşene dövüşene bin selam” sloganları ile Aksaray metro istasyonuna yürüdü.

Aksaray metro istasyonunda son bulan yürüyüşte Rojava’da ve devrim yolunda şehit düşenler nezdinde bir dakikalık saygı duruşu gerçekleştirildi. Kitle saygı duruşunda, “Çerxa şoreş” marşını hep bir ağızdan söyledi. Saygı duruşunun ardından konuşmalar gerçekleşti. İlk olarak sözü BDP İstanbul İl Eş Başkanı Emrullah Bingül aldı. Bingül konuşmasında, Rojava devrimine selam gönderdiğini ve Rojava devriminin Ortadoğu’da ezilen halkların, kadınların ve gençlerin devrimi olduğunu ifade etti. Bingül devamında, Kazanılmış olan Rojava devriminin IŞİD çeteleri tarafından yok edilemeyeceğini ve bugün IŞİD’ın sonu ne olacaksa yardım ve yataklık yapanların da akıbetinin aynı olacağına değindi.

Bingül’den sonra Sabahat Tuncel söz aldı. Tuncel konuşmasında, Filistin halkının direnişini selamlayarak başlarken, Ortadoğu’da verilen mücadelelerin sorunlarının ortak olduğunu ve sadece uluslarının kendi kaderini tayini için mücadele ettiğini belirtti. Tuncel devamında Filistin’de dahil olmak üzere direnen bütün halkları selamladığını ve her zaman yanlarında olduklarını belirtti.

Tuncel’in ardından, HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ bir konuşma gerçekleştirdi. Yüksekdağ konuşmasında kitleye, Rojava’da sadece direnişin olmadığını ve Ortadoğu halklarının geleceğinin olduğunu bildirirken, bulundukları her alandan Kobanê, Rojava ve direnişte olan halklar için dayanışmayı yükseltmeleri gerektiğini ve yükselteceklerini belirtti.

Konuşmaların ardından eylem son buldu.