Home , Haberler , Hatip Dicle'ye Meclis Yolu Açıldı

Hatip Dicle'ye Meclis Yolu Açıldı

TÜRKİYE | 16 – 06 – 2011 | 1 yıl 8 aydır cezaevinde bulunan ve seçimlere 3 gün kala cezasının onaylanması sebebiyle meclise girememesi gündeme gelen Hatip Dicle hakkında olumlu haber bugün geldi.

Yargıtay`ın Diyarbakır Bağımsız Milletvekili Hatip Dicle`nin geçmiş cezalarından birini onaylaması sonrasında meclis kapısının kapanmasının ardından gelen avukatlarının itirazı üzerine, 11. Ağır Ceza Mahkemesi yeni bir degerlendirme yaparak, Dicle`nin cezasının şu ana kadar cezaevinde yattığı süreye karşılık mahsup sayılacağını açıkladı.

Dicle`nin avukatlarından Fethi Gümüş`ün yaptığı açıklamaya göre hukuki sorun ortadan kalkarken, bundan sonraki süreç tamamen YSK`ya kalmış durumda.

Meclisten müvekkilinin mazbatasını alacaklarını belirten Gümüş, daha sonra  ise diğer tutuklu vekillerin tahliyeleri için toplu başvurularda bulunacakları bildirdi.

Seçime 3 gün kala Hatip Dicle`nin cezasının onaylanmasıyla birlikte Emek, Özgürlük ve Demokrasi Blok`u adayları ekseninde tepkiler büyümüş, seçim sonrasında 36 vekilin meclise girme hakkı kazanmasıyla birlikte Blok vekilleri „Tutuklu arkadaşlarımızdan bir tanesi bile eksik olurs meclise girmeyiz, meclisi boykot ederiz“ diye tavır geliştirmişti.

 

scroll to top