Home , Avrupa , Hamburg’ta Irkçılığa Geçit Verilmiyor

Hamburg’ta Irkçılığa Geçit Verilmiyor

HAMBURG |08.11.2018| Hamburg’ta AfD taraftarları tarafından örgütlenen eylem anti-faşist yerli ve göçmen kurum ve kişiler tarafından protesto edildi. Binlerin katıldığı eylemde ırkçılık karşıtı konuşmalar ve sloganlar atıldı. Bir grup AfD taraftarının düzenlediği eylem geçtiğimiz yılda “Merkel Gitmeli“ sloganı etrafında örgütlenmişti. Ama ağırlıklı olarak ırkçı propagandayı sokaklara yaymayı amaçlamışlardı. Geçtiğimiz yıldan bu güne kadar düzenlenen eyleme karşı anti-faşistlerin kitlesel karşı eylemi ile bastırılmıştı.

Dün (07.11) düzenlenen AfD eylemine karşı anti-faşistler Merkezi Tren İstasyonu (HBF)’nda saat 17:30’da  bir araya gelerek ırkçılığa karşı yürüdü. Saat 18’de başlayan yürüyüş Dammtor semtine doğru ilerledi. Dammtor semtinde bulunan meydanda sayıları çok az olan bir grup AfD taraftarı polis koruması altında miting yapmaya çalıştı. Anti-faşistlerin düzenlediği karşı eylemde binlerce kişi katılarak AfD’yi protesto etti. Anti-faşist potansiyelin olduğu Hamburg’ta Dammtor alanına gelen AfD karşıtları anti-faşistler orada da AfD’nin eylemini sloganlarla , ıslıklar ve çeşitli aktivitelerle bastırdı. Eyleme ATİK , Partizan , ADHK , Haziran vb. göçmen örgütleri yanı sıra çeşitli yerli anti-faşist inisiyatifler ve kurumlar katıldı.

Yoğun polis ablukası altında olan AfD taraftarlarına karşı polis barikatını aşan anti-faşistlerin eylemide oldu. Sayıları tam olarak öğrenilemeyen Onlarca anti-faşist aktivistin kısa süreli gözaltına alındığı bilinmekte. AfD karşıtlarının düzenlediği Hauptbahnhof’tan başlayan ve Dammtor’da sonlanan yürüyüş dışında farklı kollardan da bazı anti-faşist gruplar AfD’yi protesto amaçlı blokaj eylemleri yaptı.

Eylem AfD eylemi bitirilince anti-faşistlerin sloganları ile polis bariyerlerinin çekildiği alana girmesi ile sonlandırıldı. AfD’liler trenlere polis eşliğinde götürülürken Dammtor tren istasyonuna girebilen bir grup tarafından “Mülteciler Hoş geldiniz“ flamaları ile protesto edildi. AfD eylemi her ayın ilk Çarşamba günü düzenlenmek isteniyor. Hamburg’ta bulunan binlerce polis tarafından çembere alınarak korunan AfD’liler sebebi ile toplu taşıma eylem zamanlarında genelde çalıştırılmıyor.

https://www.facebook.com/AtikHaber/videos/336329090292305/