Home , Avrupa , Hamburg’ta Efrin İçin Acil Eylem

Hamburg’ta Efrin İçin Acil Eylem

HAMBURG |11.03.2018| Hamburg Efrin için alanlardaydı. Efrin şehir merkezine yönelen bombardımanlar ve halkın katliamla karşı karşıya kalmasına karşın Hamburg’ta alanlara acil eylem çağrısı yapıldı. Yüzlerce kişi Efrin için Hamburg’ta alanlara geldi.

Dün (10.03) öğlen St.Pauli semtinde semtin anti-faşist kimliği ile tanınan spor kulübü FC St.Pauli maçı sonrasında stadta taraftarlar ve anti-faşist , anti-emperyalist kurumların katıldığı bir yürüyüş oldu.Yürüyüş Efrin dayanışması ile birleştirilerek gerçekleşti. St. Pauli taraftarlarına karşı polis saldırısı ile yürüyüş bitirildi. Saat 15’te toplanılmaya başlanan eylem 16’da polis saldırıları ile bitirildi.

Efrin İçin Alanlara

Saat 20’ ye yurtsever kurumun acil eylem çağrısı oldu. Efrin’e yönelen faşist T.C ve Öso çetelerinin saldırılarının, işgal girişiminin şehir merkezine yönelmesi ile gerçekleşen acil eylemde saat 20’de toplanılmaya başlandı.

4 buçuk saat süren yoğun bir eylemsellik yaşandı. Önce toplanılan alan Hauptbahnhof (Merkezi Tren İstasyonu)’ta  miting gerçekleşti. Konuşmalar ve sloganlarla faşist T.C ve destekçisi emperyalist devletler teşhir edildi. Sloganlarla öfkeler dile getirildi. Ardından yürüyüşe gecildi. Hamburg’ta bulunan Rusya Konsolosluğu önüne kadar yürüyüş gerçekleşti ve orada kısa miting yapıldı. YPG ve YPJ bayrakları ile sloganlarla ve konuşmalarla Rusya teşhir edilirken güzergah boyunca yapılan konuşmalarda Efrin halkının yalnız olmadığı vurgulandı. Faşist T.C işgal girişimi Almanca konuşmalarla kamuoyuna teşhir edildi. Rusya konsolosluğu önünde gerçekleşen ara mitingten sonra faşist T.C konsolosluğuna yürüyüş gerçekleşti. Yürüyüş boyunca marşlar dinlendi ve sloganlar atıldı. Mesafe olarak Hamburg’ta uzun bir yürüyüş gerçekleşti. Faşist T.C konsolosluğu önünde arbede yaşandı. Öfkeli kitle T.C konsolosluğuna bariyerleri aşarak girmek istedi. Almanya polis gücü kitleye saldırıda bulundu. Konsolosluk binası taşlandı. Sloganlar atılarak Efrin halkı ile dayanışma vurgulandı.

Merkezi Tren İstasyonu İşgal Edildi

Kitle toplu olarak T.C konsolosluğunun bulunduğu alandan Dammtor tren istasyonuna yürüyerek gitmek istedi. Polis Dammtor tren istasyonuna girişe izin vermedi kitleyi başlangıç noktası olan Merkezi Tren İstasyonu ’na yönlendirdi. Bazı noktalarda küçük çaplı tartışmalar polisle yaşanmasına karşın Merkezi Tren İstasyonu ‘na yüründü. Orada Hamburg’un işlek toplu ulaşımı ve şehirler ile ülkeler arası tren seferleri yapılmaktadır. Bu noktaya gelince kitle toplu halde raylara inerek işgal etti.Polis müdahalesine karşı direnen kitle uzunca bir süre raylarda bekleyerek işgal eylemini sürdürdü. Polisin saldırısı esnasında ve eylemin genelinde bir kişi göz altına alınırken polis saldırısında hafif yaralananlarda oldu.

Yaklaşık 1 saat boyunca işgal edilen tren istasyonu kendi iradesi ile sloganlarla toplu şekilde istasyondan çıkış yaptı. Alman kamuoyunun cevreden alkışlarla destek verdiği gözlemlendi. Eylemlere yurtseverler dışında ATİK  ve Partizan taraftarları , MLKP taraftarları, ADHK  ve yerli göçmen anti faşistler katılarak destek sundu. Hamburg’ta acil eylem çağrısı kitle iradesi ile 10 Mart’ı 11 Mart’a bağladığı gece 00:30 civarında sonlandırıldı.