Home , Avrupa , Hamburg’ta 1 Mayıs

Hamburg’ta 1 Mayıs

Hamburg | 02.05.2020 | 1 Mayıs gününde birçok alanda demokratik kurumlar içinde işçi ve emekçiler alanlara cıktı. ATİF, MLPD , ADHK, Nav-Dem gibi kurumların Hamburg örgütlülükleri il merkezinde saat 10:00’da bir eylem gerçekleştirdi.

Eyleme katılan bir sağlık emekçisi yaptığı konuşmada günümüz koşullarında sağlık emekçilerinin haklari ve sorunlarına değindi. Türkiyeli göçmen emekçi kurumları da Avrupa ve Türkiye’deki gündeme ilişkin konuşmalarını yaptı. Grup Yorum’a destek amacıyla Grup Yorum’un seslendirdiği marşlar alanda çalındı.

Hamburg Limanı’nda insan zinciri şeklinde başka bir eylem daha gerçekleştirildi. Yine Feldstraße bölgesinde toplanan kitle yürüyüş yapmak istemesi nedeniyle polis tarafından engellendi.

‚Akşam 1 Mayıs Yürüyüşü‘

Hamburg’ta ayrıca her sene düzenlenen akşam 1 Mayıs yürüyüşü Anti-faşist kesimlerce düzenlendi. Eyleme polis su panzerleriyle saldırdı. Bu eylemde bazı aktivistelerin gözaltına alındığı bilgisi paylaşıldı.

Son bölümde aktardığımız gibi bir çok noktadan eylemlere alanlara çıkan toplumsal muhalefet bu 1 Mayıs’ta da kitlesel olarak aynı alanda olamasalar da farklı alanlarda işçi ve emekçilerin Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü’nü kutladı.

 

scroll to top