Home , Avrupa , Greif İşçileri Yalnız Değildir! (Yenilendi)

Greif İşçileri Yalnız Değildir! (Yenilendi)

foto-ƒraf 3AVRUPA|11.04.2014|Hadımköy Greif fabrikasında çalışan işçilerin 2 Aydır süren direnişine, 10 Nisan tarihinde yüzlerce cevik kuvvet polisler tarafından saldırılarak 91 işçi gözaltına almış ve onlarca işçide yaralanmıştır.

Bu gelişmenin akbinde Avrupa da ki demokratik göçmen kurumlar çeşitli ülkelerde dayanışma eylemleri örgütledi. Örgütlenen bu eylemlerin bir taneside, 11 Nisan 2014 tarihinde Zürih şehrinde gerçekleştirildi.

İsviçre Demokratik Güç Birliği (İTİF-İGİF-FEKAR-İDHF-İABF) olarak

foto-ƒraf 1TC.  Zürih Konsolosluk önünde basın acıklaması yaptı.

50 civarında bir kitle ile yapılan eylemde, „Greif işçiler yalnız degildir!“ sloganı eşliğinde basın açıklaması okundu. Yapılan acıklamada,

„Greif işçilerine yapılan saldırıyı nefretle kınıyoruz“ diyerek başlayan açıklama „Bu gün işçi ve emekçilerin insanca yaşam için öne sürdükleri taleplerine sıfır zamla karşılık veren AKP hükümeti, işçi ve emekçilere yönelik köleliği dayatırken, kendi şürekâsına her türlü devlet olanaklarını peşkeş çekmeye devam etmektedir.“

„Türkiye’de işçi sınıfı bakımından önemli bir mevzi yaratmaya çalışan Greif işçileri, toplu sözleşme görüşmelerinde bir netice alamayınca, insanca bir yaşam için öne sürdükleri taleplerinin kabul edilmesi için fabrikayı işgal etmişlerdir. Yaklaşık iki ay önce Greif Hadım köy fabrikasını işgal eden işçiler öne sürdükleri taleplerinin asgari olarak insanca bir yaşamın sağlanmasından ibarettir.“ Devamla „İşçilerin haklı ve meşru taleplerine karşı; 10 Nisan 2014 sabahın erken saatlerinde yüzlerce çevik kuvvet polis direnişinde olan işçilere yönelik saldırıda bulunarak direnişi kırmaya hedeflemiştir. İş makineleri ile fabrikanın kapısı kırılarak içeri giren faşist Türk devletin kolluk güçleri, gaz ve coplarla direnişteki işçilere saldırarak işçileri darp ederek yaralamıştır.“ foto-ƒraf 3

„Arabulucu süresinin bugün son bulması ile yapılan saldırının aynı güne denk getirilmesi tesadüf olmadığı gibide manidardır. Yapılan bu saldırıda onlarca işçi gözaltına alınmıştır. Onlarca işçi fabrikanın çatısında direnişlerini sürdürmeye devam etmektedirler. Greif işçilerine yönelik bu mesnetsiz saldırıyı kınıyor, yaralı olan işçileri biran önce sağlıklarına kavuşmalarını temenni ediyor, gözaltına alınan işçilerin derhal serbest bırakılmasını istiyoruz.“ Son olarakta

„Bizler, İsviçre Demokratik Güç Birliği olarak; Greif işçilerinin direnişini selamlıyor, işçilerin haklı ve meşru mücadelesinin yanında olduğumuzu bir kez daha ilan ediyoruz.“

Katılan kitle alkışlar ve sloganlarla konsolosluk önündeki basın açıklamasını bitirildi.

Greif direnişi Lozan’da selamlandı. İsviçre’nin Lozan şehrinde yapılan eylemde polis saldırısı protesto edilirken direnişin büyütülmesi için duyarlılık çağrısı yapıldı.

St-Laurent meydanında toplanan emekçi göçmenler açtıkları pankart ve dövizlerle direnişten kesitler sundular. Yapılan basın açıklamasında Greif direnişine dair bilgiler verilirken uluslararası duyarlılık çağrısında bulundular.

KÖLN’DE GREİF İŞÇİLERİ İÇİN EYLEM

Köln’ün Lovenich Semtindeki Greif fabrikası önünde bir araya gelen kurumlar, bir miting düzenledi. Miting’de Almanca ve Türkçe konuşmalarla Greif işcilerine karşı Devletin saldırısını ve tutuklanmalarını protesto ettiler.

Eyleme AGİF, ADHK, Alınteri, Yaşanacak Dünya, EÖC, ATİF, Her yer Greif, her yer direniş ortak pankartla katılırken, BİR-KAR da kendi pankartlarıyla katıldı.

Eylemde yapılan açıklamada “AKP ‘nin gerici faşist polisi, kolluk kuvvetleri ve iktidar temsilcileri direnen Greif işçilerine sabah’ın erken saatlerinde saldırıya geçerek, işçi düşman’ı olduklarını bir kez daha gösterdiler” dendi.

Greif işçilerinin bu onurlu mücadelesinde yanlarında olduklarını belirten Köln’deki devrimci kurumlar, direnişte olan Greif işçilerinin mücadelesini selamlayarak, iki aydır sürdürdükleri hak ve onur mücadelesini desteklediklerini ifade ettiler. Kurumlar, Greif işçilerinin bu haklı mücadelesinin her zaman yanında olacaklarını belirterek eylemi sonlandırdılar.

Fransa’nın başkenti Paris’te Greif işçilerine yönelik gerçekleşen saldırı öfkeyle kınandı. “Demokratik Kitle Örgütleri Paris Platformu” çağrısıyla yapılan eylem saat 18.00’de Türkiyelilerin yoğun olarak yaşadığı Paris 10. bölge Strasbourg-St Denis’de gerçekleşti.

Greif işçilerinin direnişi ve saldırı anında gerçekleşen vahşetin resimleriyle hazırlanan pankart arkasında toplanan kitle sloganlırı haykırdıktan sonra Türkçe ve Fransızca olarak ortak metin okundu.

Greif işçilerinin direnişi, talepleri ve 60. günde sermayenin kolluk kuvvetleri tarafından gerçekleşen vahşi saldırı kitlelere aktarıldı.

Eylem kapitalist kriz ve sermayenin kemer sıkma politikalarına karşı Fransız sol parti ve sendikaların cumartesi Republique Nation arası gerçekleştireceği yürüyüşe katılmaya , Greif işçisinin sesini bu alana taşımaya çağrısıyla bitirildi. (Kaynak : Sosyalist Basın)

HANNOVER’DE GREİF İŞÇİLERİYLE DAYANIŞMA EYLEMİ

10 Nisan Cuma günü Almanya‘ nın Hannover şehrinde Greif İşçilerine yapılan saldırıyı kınamak amacıyla eylem düzenlendi. Türk Konsolosluğu’nun önündeki eyleme Demokratik Güç Birliği’nin ATİF, ÖDA ve ADHF bileşenleri katıldı. Yaklaşık 25 kişinin katıldığı ve 1 saat süren eylem, merkezi bildirinin okunmasıyla sonlandırıldı

hannover greif iscileri eylemi