Home , Avrupa , Göttingen’de Ev Baskınlarına Karşı Kitlesel Yürüyüş

Göttingen’de Ev Baskınlarına Karşı Kitlesel Yürüyüş

GÖTTİNGEN|10.12.2017| Almanya’da 8 eyalette gerçekleşen polis baskınları protesto ediliyor. Almanya’da Salı günü (05.12) gerçekleştirilen polis baskınları anti-faşistlerce bir çok şehirde protesto edildi ve edilmeye devam ediyor. Bugün (09.12) Göttingen’de anti-faşistlerin protesto yürüyüşü gerçekleşti.
Saat 16’da toplanan kitle yürüyüşe başladı. Çoşkulu sloganlarla polis baskınları ile anti-faşistleri kriminalize etme politikası teşhir edilirken, G20 tutsakları ve tüm politik tutsaklar da sahiplenildi.
Yapılan konuşmalarda baskınların G20 süreci içerisinde göz altına alınanlara yönelik olduğu aktarıldı. Hamburg’ta G20 sürecinde polis şiddetine vurgu yapılarak, tutsak Fabio V.’nin duruşmaları hakkında bilgi verildi. Yine yapılan konuşmalar ve pankartlarla mültecilerin durumuna değinildi. Mülteci iken Dessau‘da yakılarak öldürülen Oury JALLOH hakkında da bilgiler paylaşıldı.
Eylemde Polis Saldırısı
Eylem anti–faşistlerin sloganlarla ve görsel çoşkusu ile devam ederken bir noktada polis yürüyüşü durdu. Yaşanan arbede de bir görevlinin polis tarafından göz altına alındığı bilgisi paylaşıldı. Diğer görevlilerin ve çevreden gelen itirazlara rağmen polis göz altı yaptı. Yürüyüş yaşanan provakasyon sonucu kısa durduktan sonra güzergahında sloganlarla devam etti.